شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 19598
بازدید: 3231

ابعاد استاندارد طراحی کابینت زمینی را بهتر بشناسیم

مقدمه :

شاید در شروع طراحی ندانید که طراحی اصولی کابینت ها چگونه است ؟ یا اینکه حتی مواردی باشند که چون در مسیر طراحی تان به آنها بر نخورده باشید در مورد آن ها اطلاعی نداشته باشید . یکی از این موارد استانداردهای مربوط به طراحی کابینت های آشپزخانه است .

اینکه هر بخش کابینت در چه طول و عرض و ارتفاعی باید طراحی شود. برای لوازم موجود در آشپزخانه چه میزان فضا باید در نظر گرفت ؟ حتی دانستن این استانداردها باعث می شود که شما بتوانید بهترین طرح را برای استفاده بهینه از یک فضا ارائه کنید. بعلاوه اینکه کاربر در هنگام استفاده از لوازم داخل آشپزخانه دچار مشکل نشود.
برای اینکه استانداردهای کابینت آشپزخانه را به درستی بیان کنم استانداردها را برای دو دسته کابینت های زمینی و هوایی جداگانه بیان می کنم. در این مقاله فقط به بررسی ابعاد استاندارد کابینت زمینی می پردازیم.

دقت داشته باشید که این استاندارد ها به صورت کلی است و در طراحی با توجه به نوع فضا ممکن است مجبور شویم برای برخی قسمت ها را اصلاح کنیم . اما بصورت کلی استانداردهای پیاده سازی کابینت زمینی به شرح زیر است

ابعاد استاندارد طراحی کابینت زمینی :

در کابینت زمینی ما معمولا یونیت هایی برای ظروف ، کشوها ، یونیت یخچال فریزر،در صورتی که فضا کافی باشد یونیت لباسشویی و ظرفشویی، فر و مایکروفر و سایر جزئیاتی که ممکن است  کارفرما بدان ها اشاره کند را داریم اما بصورت کلی :

عمق کابینت های زمینی :

در کابینت های زمینی عمق 55 سانتی متر بوده و دربی با ضخامت 1.6 سانتی متر وری یونیت را می پوشاند. عمق نهایی کابینت با درب آن را 57 سانتی متر در نظر می گیریم. امابسته به نیاز کاربر ممکن است در برخی جاها این اندازه ها دستخوش تغییر شوند.

  معرفی مهم ترین و پرکاربردترین یراق آلات کابینت

اندازه استاندارد صفحه کابینت :

در صورتی که برای صفحه روی کابینت از صفحات پیش ساخته استفاده کنیم این صفحات با عرض 60 تا 70 سانتی متر موجود می باشند. بطور معمول از صفحه ای با عرض 60 سانتی متر استفاده می کنیم . از صفحات 70 سانتی متر در جاهایی استفاده می کنیم که دیوار فرو رفتگی و ناهماهنگی داشته باشد و بخواهیم آن قسمت را پوشش دهیم.
ضخامت صفحات پیش ساخته بین بازه 3.2 سانتی متر تا 5 سانتی متر می باشد . به این صفحات پیش ساخته  PVC می گویند. اگر بخواهید برای صفحه کابینت از سنگ کورین یا کوارتز استفاده کنید می توانید صفحه را با ضخامت دلخواه بزنید.

یعنی ضخامت می تواند هم 2 سانت باشد هم 3 و هم یا 6 سانتی متر.به صورت عرفی در صورت استفاده از سنگ کورین یا کوارتز ضخامت صفحه کابینت بین بازه 3 تا 6 سانتی متر به دلخواه انتخاب می شود.

اما این یک استاندارد کلی و قطعی نیست و شما می توانید صفحه را با ضخامت دلخواه تان برش بزنید .بعلاوه اینکه عرض آن را می توانید به دلخواه در نظر بگیرید اما عرض استاندارد صفحه کابینت 60 سانتی متر می باشد.

عرض استاندارد درب کابینت :

در کابینت های زمینی و هوایی عرض درب ها بسته به کاربری آن متفاوت است . برای استفاده های معمولی که می خواهیم یونیت های طبقه دار داشته باشیم عرض درب از 30 سانتی متر تا 65 سانتی متر می باشد.

اگر عرض درب از 65 سانتی متر بیشتر باشد درب سنگین شده و بر روی لولا فشار می آورد . این موضوع باعث استهلاک لولا شده و درب کابینت از حالت تراز خارج شده و حتی امکان دارد لولا از جا در بیایید.
در حالت کلی بهتر است که عرض درب کمتر از 35 سانتی متر نباشد و استاندارد ایده آل درب های کابینت 40 سانتی متر و یا 45 سانتی متر می باشد. درب هایی با عرض 65 سانتی متر در مواقعی استفاده می شود که ماشین لباسشویی و ظرفشویی داریم که می خواهیم دیده نشود.

  کفپوش های اپوکسی را بهتر بشناسیم

اندازه استاندارد کشوها در کابینت زمینی :

ارتفاع کشوها از 7 سانتی متر شروع شده تا ارتفاع 40 سانتی متر ادامه دارد . کشوهایی با ارتفاع 7 سانتی متری را برای قاشق و چنگال در نظر می گیرند . کشوهایی با ارتفاع 35 و یا 40 سانتی متر نیز برای قرار دادن قابلمه و سایر ظروف در نظر می گیرند.

بنابراین شما می توانید در یونیتی با ارتفاع 75 سانتی متر 3 کشوی 25 سانتی متری یا 3 کشو با ابعاد 15 ، 25 و 35 بسته به نیاز طراحی نمایید.عرض کشوها نیز تا 90 سانتی متر می تواند طراحی شود.

اما این نکته را باید توجه کنید که در صورتی که یراق ریل کابینت جنس ضعیفی داشته باشد و کشوها با عرض زیاد طراحی شوند به مرور به یراق کشوها فشار وارد می شود. در نتیجه کشوها از حالت رگلاژ خارج می شوند. 

یعنی بدون دلیل و بدون کشیدن دستگیره کشو باز می شود و باز می ماند.البته این موارد را می توانید با بالا بردن کیفیت متریال مصرفی تا حد بسیار زیادی پیشگیری کنید.

ابعاد استاندارد یونیت سینک در کابینت زمینی :

یونیت سینک یک یونیت یک تکه با سه درب می باشد. به دلیل رطوبت اطراف سینک یونیت آن ضد آب از جنس پی وی سی بوده که عرض آن 120 سانتی متر می باشد .

گاهی اوقات در کنار کابینت های زمینی ماشین لباسشویی را کار می کنند. در این صورت یونیت سینک را با عرض 80 یا 90 و حتی 100 سانتی متر در نظر می گیرند. کاسه های سینک در همان فضای 90 سانتی متری یونیت قرار می گیرند و سینی سینک نیز بر روی صفحه ماشین لباسشویی قرار می گیرد.

  کابینت پلی اورتان را بهتر بشناسیم

ارتفاع کابینت های زمینی :

پاخور :

در کابینتهای زمینی قسمت پاخور که اصطلاحا به آن پاسنگ نیز گفته می شود ( ارتفاع پایه ها منظور است) بین بازه 8 تا 14 سانتی متر می باشد . ما معمولا ارتفاع 10 سانتی متر را در نظر میگیریم. اما بسیاری از کارفرماها از اندازه های 11، 12 و 14 سانتی متر هم استفاده می کنند. این مطلب بستگی به نوع پایه های کابینتی که شما انتخاب می کنید دارد.

بخش پایانی:

ارتفاع کامل کابینت زمینی که شامل ارتفاع پاخور ، یونیت و صفحه کابینت می شود 90 سانتی متر می باشد. تا اینجا ارتفاع استاندارد پاخور و صفحه کابینت را داریم ارتفاع باقی مانده یعنی بین بازه 70 تا 75 سانتی متر ارتفاع یونیت کابینت می باشد.
اگر در هریک از این یونیت ها بخوهید اکسسوری هایی مثل مجیک کورنر یا سوپری کنار گاز یا سوپری یخچالی طراحی کنید ابعاد و استاندارد های خاص خودشان را دارند که در مقاله اکسسوری های پر کاربرد و مهم آشپزخانه ابعاد مربوط به این موارد را نیز بیان نموده ایم.

حالا نوبت به استانداردهای مربوط به لوازم داخل آشپزخانه مثل یخچال فریزر و اجاق و گاز و هود و فر و … می رسد که با کلیک بر روی همین لینک می توانید ادامه این مقاله را مطالعه نمایید.

4.2/5 - (8 امتیاز)