شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 21026
بازدید: 1916

سبک دکوراسیون مراکشی :

مقدمه:


امروز می خواهیم از یک سبک دکوراسیون پر نقش و نگار با رنگ فراوان که هر تکه آن از یک فرهنگ و کشور الهام گرفته و در بین ملل مختلف (فرانسه ، اسپانیا، پرتغال، آفریقا، ایران ) سفر نموده و اکنون با عنوان دکوراسیون مراکشی در خانه های ما جا خوش کرده است برای تان بگوییم.

سبکی که مناسب خانه های مدرن و سنتی است . اگر دوست داشته باشید فضای منزل یا محل کارتان را با این سبک دکور کنید دکوراسیونی بسیار با شکوه با انبوهی از رنگ های شاد و جسورانه که با طرح های هندسی احاطه شده اند را خواهید داشت.
در پایان این مقاله شما با انواع وسایل ، رنگ ها ، طرح ها و در کل چیدمان فضا با سبک دکوراسیون مراکشی آشنا خواهید شد.

چیدمان فضا با دکوراسیون مراکشی چگونه است ؟


برای چیدمان یک فضا با دکوراسیون مراکشی باید المان هایی که برای این سبک دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند، رنگ و نقوش ها و طرح های مختلف مربوط به آن را بهتر بشناسیم. در این صورت می توانیم به نحو شایسته از آن در طراحی استفاده کنیم .

انتخاب مبلمان و فرنیچرهای مناسب برای سبک دکوراسیون مراکشی :

مبلمان های مراکشی اغلب مبلمانهایی با پایه کوتاه و نزدیک به سطح زمین هستند . جنس پارچه های مبلمان اغلب از پارچه های پشمی، مخمل، ابریشمی با رنگ های پر رنگ مثل سبز ، قرمز ،آبی تیره در کل پارچه های با تناژ رنگی تند انتخاب می شود. 

نکته دیگر در مورد مبلمان ها این است که سعی می شود الگوی اشکال هندسی که در نقش و نگارهای مراکشی به چشم می خورد در طراحی مبل ها به کار برود . ظاهر میز و صندلی ها ساده نیست.

 بلکه می بینیم که بر روی فریم های میز و صندلی انواع نقوش مختلف یا طراحی و یا کنده کاری شده اند. تمام فرنیچرهای سبک مراکشی ، ظاهری تراش خورده با منبت کاری های پیچیده با ترکیبی از اشکال هندسی دارند.

کوسن و بالش نیز در طراحی مبلمان مراکشی بسیار اهمیت دارد . بسیار مهم است که حتما برای مبل ها از کوسن هایی با پارچه های زیبا طراحی و استفاده شود.

پالت های رنگی در سبک دکوراسیون مراکشی :

سبک دکوراسیون مراکشی بدون شک یکی از پرتحرک ترین پالت های رنگی را دارد. تمام این رنگ ها نیز برگرفته از محیط و پیرامون آن ها است. مثلا یک بازار ادویه فروشی مراکشی را در نظر بگیرید. 

کاسه های گِلی مایل به قرمز مملو از دارچین، زعفران، زردچوبه ، جوز هندی در کنار هم ، ظروفی که از خاک رسی ساخته شده اند با رنگ هایی از صورتی ملایم گرفته تا قرمز آتشین . همه با هم نمایان گر یک پالت رنگی در فضایی هستند قرار است با این سبک دکوراسیون دکور و چیدمان شود.

  تفاوت های مهم بین تراس ، ایوان و بالکن که شما نمی دانید ؟

سبک مراکشی یکی از گرم ترین پالت های رنگی را دارد.اگر به طبیعت اطراف و رنگ هایی که در طراحی مراکشی بکار می روند نگاه کنید می بینید که رنگ هایی همچون آبی ، سبز ، فیروزه ای برگرفته از اقیانوس و طبیعت اطراف آن است. 

کویر تداعی کننده رنگ های نقره ای و طلایی است. غروب خورشید نیز الهام بخش رنگ هایی همچون قرمز و نارنجی است که در طراحی مراکشی بسیار به چشم می خورند.
آبی کبالت،قرمز روشن ، سبز زمردی رنگ های معمول مورد استفاده در کاشی های مراکشی هستند که جلوه های خیره کننده ای را به دل طرح های خاکی تزریق می کنند.
در دیوارهای مراکشی می توان رگه هایی از رنگ سبز در ترکیب با رنگ آبی که به گونه ریشه در فرهنگ اسلامی دارد و رنگ سفید که در سراسر حوزه مدیترانه استفاده می شود را به خوبی دید.
در آینه های مراکشی فریم های نقره ای فلزی را می بینیم که با گل های منبت و برجسته تزئین شده اند و جلوه های زیبایی را به دکوراسیون اضافه می کنند.

پوشش کف و دیوارها در خانه هایی به سبک مراکشی:

در خانه های مراکشی خبری از کاغذ دیواری برای پوشش دیوارها نیست. معمولا در این سبک از کاشی مراکشی استفاده می شود. همچنین از گچ برای پوشش دیوارها استفاده می شود.

مقاله مرتبط با این مطلب : ویژگی منحصر به فرد کاشی های مراکشی که ان را از سایر کاشی ها متمایز می کند چیست؟

البته اگر قرار باشد که از کاغذ دیواری استفاده شود هیچ اشکالی ندارد. چرا که در این دکوراسیون همه وسایل به صورت اختصاصی با نماد سبک مراکشی که اشکال هندسی با رنگ های پر رنگ و تند هستند طراحی شده اند . شما می توانید آن ها را به راحتی تهیه کنید.

در دکوراسیون مراکشی بافت و پارچه ها بسیار اهمیت دارند. مثلا می توانید بر روی دیوارهای سفید منسوجاتی با الهام از رنگ های مراکشی آویزان کنید . مثلا آویزهای بافتنی مثل آویزه های مکرومه بافی شده ، تابلوفرش های زیبا.

فرش های مراکشی نیز دقیقا با نقش و نگار های خاص خودشان طراحی می شوند و طرح هایی که از ترکیب اشکال هندسی مثل لوزی، مربع ، مثلث و …هستند در بافت فرش های مراکشی به کار می روند.

لامپ ها و چراغ ها در دکوراسیون مراکشی:

برای اینکه بدانیم چه نوع لوستری را برای دکوراسیون مراکشی خودمان انتخاب کنیم بهتر است ابتدا با ویژگی چراغ های مراکشی بیشتر آشنا شویم. مشخصه بارز چراغ های مراکشی تجمل گرایی ظاهری آنهاست.چراغ های شیشه ای رنگی که عمدتا از نظر شکل ظاهری گرد هستند.

برخی از نمونه چراغ های مراکشی ترکیب از یک لامپ در داخل یک حباب مشبک و طراحی شده است.  نور از درون این سوراخ ها به بیرون منعکس می شود و یک نور ملایم را در فضا ایجاد می کند.

  8 مورد از زیباترین سقف های کاذب برای ساختمان ها کدامند؟

برخی دیگر از چراغ های مراکشی لامپ و لوسترهای طراحی شده و رنگی هستند که بر روی انها انواع اشکال هندسی مراکشی خودنمایی می کند. برخی از چراغ های مراکشی از ترکیب فلز و شیشه طراحی می شوند .

 بر روی قسمت محفظه فلزی که لامپ را در برگرفته ما نقوش منبت و طراحی های کلاسیک و خاص سبک مراکشی را می بینیم. معمولا چراغها از فلز برنج و مس ساخته می شوند. به صورت کلی طرح ها ونقوش عربی را در چراغ های مراکشی به خوبی می توان دید.

بنابراین اگر قرار باشد که برای فضایی با این سبک لوستر و چراغ انتخاب کنیم می توانیم لوسترهایی با محفظه های فلزی، طرح های هندسی و و همچنین چراغ ها و دیوار کوب های رنگی استفاه کنیم.

آشپزخانه ها به سبک مراکشی چگونه هستند؟ 

اگر در این فکر هستید که در خانه کمی از دکوراسیون مراکشی استفاده کنید و به دنبال مکان مناسبی برای آن هستید می توانید از آشپزخانه شروع کنید . مشخصه بارز یک آشپزخانه مراکشی کاشی های رنگارنگ با اشکال هندسی آن است .

 می توانید در فضای بین کابینتی که در معرض دید افراد قرار دارد برای تزئین از این کاشی ها استفاده کنید. در اکثر آشپزخانه های مراکشی معمولا به جای کابینت هوایی از قفسه ها و طبقات چوبی برای چیدمان وسایل استفاده می کنند . 

این کار شاید بیشتر جنبه سادگی و بی تکلف بودن فضا را به نمایش بگذارد. اما در کل کابینت های چوبی نئوکلاسیک برای آشپزخانه های مراکشی انتخاب خوبی است. ناگفته نماند در سبک مراکشی انواع میزهای پادیواری و کمد و کنسول و کابینت با نقوش عربی و منبت کاری های مراکشی موجود هستند.

می تونید بر روی میز کانتر چراغ هایی گنبدی فلزی که در سبک مراکشی از جنس مس و برنج ساخته می شوند و رنگ زردی فلز کاملا عیان است یا از نمونه چراغ هایی با حباب شیشه ای که بر روی آن با رنگ های زیبا طراحی شده استفاده کنید .

سایر ویژگی های معماری مراکشی: 

 

نکته دیگر در مورد طراحی مراکشی طاق ها و قوس و گچبری های آن است می توان بر روی دیوار طاق های هلال مانند ایجاد نمود و سپس قفسه ها مورد نظر را در داخل این طاق های زیبا قرار داد. 

در جای جای خانه های مراکشی ما این طاق ها و قوس و کمان های گچبری شده را به دفعات میبینیم. مثلا درگاهی خانه به صورت قوس دار و هلال مانند طراحی می شود.اغلب در فضاهایی که با سبک مراکشی چیدمان و دکور شده اند می بینیم که سقف خانه ها بلند است . 

و نمای بیرونی سقف را با الوارهای چوبی پوشانده اند. می توانید در طراحی سقف آشپزخانه از این الگو پیروی کنید. البته گچبری ها، کنده کاری ومنبت کاری های انجام شده بر روی سقف های مراکشی زبانزد خاص و عام است.

  کاربردهای متریال سنگ اونیکس در دکوراسیون

 ویژگی بارز خانه های مراکشی حیاط های زیبا با حوض و آب نما در وسط آن است که معمولا حوض ها را با کاشی های زیبای مراکشی تزئین نموده اند.

نکته مهم : اگر می خواهید برای فضای مورد نظرتان از گچبری های مختلف استفاده کنید باید بگویم که نقوش برجسته در این سبک از الگوهای هندسی و سبک معماری اسلامی پیروی می کنند. اگر به آبجکت آماده نقوش مراکشی نیاز دارید در آرشیو سایت ما می توانید از این نمونه آبجکت ها در طراحی تان استفاده کنید.

انرژی بخشی به فضا در سبک مراکشی :


در فضاهایی که به این سبک طراحی و دکور می کنید برای تقویت انرژی های فضا می توانید از رایحه هایی همچون دارچین ، زعفران ، گل یاس،گل رز یا گل میخک، یا چوب صندل در فضا استفاده کنید.

سخن پایانی :

سبک مراکشی سبکی است که طرح هایی بسیار مجلل ، باشکوه و در عین حال سنتی و گرم دارد. این سبک در دورانی که مراکش تحت استعمار فرانسه بوده از معماری فرانسوی تاثیر بسیار زیادی پذیرفته است .

البته سبک بوهمیایی نیز رشد و شکوهش در عصر کنونی را مدیون سبک مراکشی است. عناصر به کار رفته در سبک مراکشی بسیار در پیشرفت سبک بوهمیایی موثر بوده است. پس شما می توانید از عناصر این دوسبک در ترکیب با هم استفاده کنید.

سبک های مراکشی و بوهمیایی هر دو سبک هایی هستند که از دل فرهنگ ها بیرون آمده اند . فضاهایی که با این دو سبک طراحی می شوند بسیار گرم و پر رنگ و حال و هوای سنتی و خانوادگی دارد. 

اگر از کاشی های سنتی با اشکال هندسی یا طرح حیوانات و طبیعت، گچبری ها و نگاره معماری اسلامی ، رنگ های شاد و پر هیجان خوشتان می آید پیشنهاد می کنم در فضای منزل تان جلوه هایی هر چند کوچک را از سبک مراکشی یا بوهمیایی را وارد کنید.

اگر با نظر من موافق هستید ولی نمی دانید که چگونه چیدمان فضا را به سبک مراکشی تغییر دهید می توانید با کارشناس ما در بخش تماس با ما مکالمه نمایید.

 

آرشیو آبجکت های نقوش اسلیمی

5/5 - (1 امتیاز)