شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 18511
بازدید: 1751
انواع مدل های پرده و کاربردهای آن ها در دکوراسیون داخلی

مقدمه :

پرده ها یکی از مهم ترین قسمت های دکوراسیون و زیبایی فضا می باشند و نقش مهمی در پوشش دهی فضای داخلی و تنظیم نور محیط و زیبایی پنجره ها و محیط دارند . بنابراین با توجه به نوع فضا و میزان نوری که یک ساختمان از فضای بیرون دریافت می کند باید یک پرده مناسب را انتخاب نماییم. . اما برای انتخاب یک پرده مناسب باید با انواع مدل های پرده و کاربردهای آن در دکوراسیون بیشتر آشنا شویم.

در این مقاله می خواهم انواع مدل های پرده در دکوراسیون داخلی را به شما معرفی نمایم. در پایان اگر طراح هستید آرشیوی از انواع آبجکت های آماده پرده را به شما معرفی و ارائه نمایم تا در صورت تمایل آبجکت های مورد نیازتان را از داخل این آرشیو دانلود نمایید.

خوب برویم به سراغ انواع مدل های پرده در دکوراسیون داخلی 

 

پرده رومن شید :

در تولید این پارچه از دو متریال چوب و پارچه با هم استفاده شده است. و همین باعث شده  که چین های پرده بصورت منظم باشد و در حین جمع و باز کردن کمترین فضا را اشغال کند. تفاوت این پرده با پرده های معمولی این است که پرده های معمولی را از راست به چپ جمع می کنیم ولی این پرده ها به حالت کره کره از پایین به بالا جمع می شوند .

معمولا در سبک های طراحی مدرن و یا نئوکلاسیک استفاده از این پرده در فضای آشپزخانه و ناهارخوری گزینه خوبی می باشد.  بعلاوه اینکه در صورت کثیف شدن به راحتی قابل باز شدن و شستشو می باشند. در انتها نیز تعدادی از تصاویر مربوط به این پرده را با هم مشاهده می کنیم تا با ظاهر و شکل این پرده بیشتر آشنا شویم.

.

پرده رولر شید :

همانطور از اسم آن هم پیداست در هنگام جمع شدن این مدل پرده حول یک محور به سمت بالا رول می شود و تقریبا این مدل از پرده های شید قدیمی شده اند و کمتر از آن ها استفاده می شود. تفاوت آن با پرده های رومن در این است که پرده های رومن به حالت چین و پلیسه جمع می شوند و میله چوبی که پرده حول آن جمع شود نداریم . در کل پرده های شید معمولا از جنس کتان ، پنبه و یا ابریشمی هستند .
شکل ظاهری این نوع پرده ساده است و بیشتر برای زیبا کردن در طرح ها و نقوش طراحی شده بر روی خود پارچه تمرکز شده است.  در سبک های مدرن و مینیمال که تمرکز بر سادگی است استفاده از این مدل پرده انتخاب بهتری است. در ادامه تصاویر از چند نمونه از از پرده های رولر شید را مشاهده می نمایید.

  6 ویژگی سبک دکوراسیون مینیمال که در طراحی تان بایدآنها را به کار ببرید

پرده های والان دار:

اگر ظاهر ساده پرده های شید چندان دلچسب شما نیست و به کمی تجمل و پرکاری بیشتر علاقه دارید فکر می کنم پرده والان دار انتخاب خوبی برای فضای شما باشند. پرده های والان دار ترکیبی از دو پرده است یک پرده ساده تر و یک پرده پرکار تزئینی که در روی پرده ساده قرار می گیرد و جنبه زیبایی را در فضا بیشتر می کند. استفاده از این پرده در فضا باعث پوشش کامل ظاهر پنجره شده و تاثیر زیادی بر ورود نور به فضای داخل دارد. پس اگر میزان نور فضا بسیار زیاد است استفاده از این پرده برای کنترل نور انتخاب خوبی است.

معمولا برای رعایت هارمونی اغلب توصیه می شود که در صورت استفاده از این مدل پرده سعی شود رنگ آن با رنگ فرش، مبل، کوسن یا اکسسوری های داخل خانه ست در نظر گرفته شود تا فضا زیباتر به نظر برسد. استفاده از این مدل پرده ها بیشتر مناسب سبک طراحی کلاسیک و نئوکلاسیک می باشد. تصاویری از چند نمونه پرده والان دار را برای تان آماده نموده ام تا با شکل ظاهر ی این مدل پرده زیبا بیشتر آشنا شوید.

پرده پانچ :

اگر همچنان طرفدار پرده های ساده هستید اما به دنبال سبک متفاوت تری از پرده های شید را می خواهید در دکوراسیون منزل استفاده کنید اسفاده از پرده پانچ گزینه بسیار خوبی می باشد . دوخت و نصب این مدل پرده ها بسیار راحت تر از پرده های والان دار می باشد و حتی اگر متخصص خیاطی نباشید هم به راحتی می توانید یک مدل پرده پانچ را تهیه کنید.

  چگونه با کمک سبک کلاسیک یک فضا را برای کارفرما طراحی و دیزاین کنیم ؟

از محاسن این مدل پرده هاعلاوه بر سادگی ، حرکت بسیار راحت آن بر روی چوب پرده است که به راحتی می توان پرده را کنار کشید تا نور وارد محیط شود. استفاده از این طرح پرده ها در سبک طراحی مدرن، مینیمال یا نئوکلاسیک انتخاب خوبی برای فضا می باشد. بیایید نگاهی به چند نمونه تصویر پرده پانچ بیندازیم تا با ظاهر این پرده ها بیشتر آشنا شویم.

 

پرده اتریشی :

این نوع پرده همانطور از نام آن پیداست مربوط به دکوراسیون اروپایی که وارد دکوراسیون ما شده بر روی پنجره های ایرانی نیز خوش درخشیده است. پرده های اتریشی در هنگامی که جمع می شوند حالتی از والان های زیبا ( حالت هلالی ) را ایجاد می کنند که می توان از آن ها در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک برای زیبایی فضا استفاده نمود . بعلاوه اینکه برای افرادی که پنجره های کوچکی دارند اما همچنان نمی توانند از زرق و برق پرده های والان دار صرف نظر کنند انتخاب بسیار خوبی است. تفاوت این پرده با پرده های والان دار در این است که پرده های والان دار از 2 پرده تشکیل شده و لی این مدل پرده فقط بخش والان آن را دارد. برویم و در ادامه نگاهی به تصاویر این مدل پرده زیبا بیندازیم تا بخوبی متوجه تفاوت ها بشویم.

پرده کرکره ای :

نوبتی هم که باشد نوبت به سبک مدرن و معرفی یک مدل پرده ساده و زیبا برای استفاده در این سبک است . پرده کرکره ای یک مدل پرده بسیار ساده است که و از جنس چوب و فلز و پارچه می باشد . از خوبی های آن کنترل نور محیط می باشد که می توانید تنظیم کنید . مثلا می خواهید نور کمی به فضا وارد شود یا برای شب ها میزان نور محیط را به صفر برسانید که هیچ نوری از بیرون وارد فضای داخلی نشود. این مدل پرده ها انتخاب خوبی برای آشپزخانه و فضاهای اداری به حساب می آیند. به تصاویر این پرده توجه کنید تا هم با شکل ظاهری آن بیشتر آشنا شوید و هم به تفاوت آن با سایر نمونه ها پی ببرید.

  سبک بوهمیایی چیست؟ و چگونه دکوراسیون فضای شما را متحول می کند؟

پرده زبرا :

به نظرم پرده های زبرا برای رفع یک عیب تولید شده اند . در فضایی مثل آشپزخانه که هم نیاز است که نور مناسبی وارد محیط شود و هم دید به فضای بیرون گرفته شود استفاده از پرده های توری یا کرکره ای برای خیلی ها انتخاب دلچسبی نیست . زیرا که نمی توان هم نور مناسبی را در فضا داشت و هم مانع دید فضای داخل شد.
بنابراین ما پرده های زبرا را داریم که همانطور که از نام آن پیداست به صورت راه راه طراحی شده اند.  در این پرده ها  یک راه از جنس پارچه و یک راه از جنس تور می باشد. در این صورت هم نور وارد محیط می شود و هم حریم خصوصی رعایت می شود. البته استفاده از این پرده ها منحصر به آشپزخانه نیست . شما می توانید برای سالن نشیمن و یا اتاق خواب نیز از این مدل پرده استفاده کنید. در ادامه چند نمونه از تصاویر این مدل پرده را جهت آشنایی بیشتر شما قرار داده ام.

پرده عمودی :

خوب نوبتی هم که باشد نوبت به طراحی محیط های اداری و استفاده از یک نمونه پرده مناسب برای این فضاهاست . اگر یک فضای اداری را طراحی می کنید استفاده از پرده های عمودی برای این فضاها انتخاب بهتری به نظر می رسد. این پرده ها معمولا به صورت عمودی طراحی و نصب می شوند و به صورت افقی جمع می شوند . بخاطر طرح ها و رنگ های متنوعی که دارند می توانند فضاهای اداری از حالت خشکی بیرون بیاورند و بر زیبایی فضا بیفزایند.

در آخر اینکه اگر طراح هستید و با انواع مدل های پرده آشنایی دارید برای شما یک سوپرایز دارم. می توانید در سایت ما با کلیک بر روی لینک آرشیو آبجکت های پرده برای تری دی مکس مجموعه ای از انواع مدل های سه بعدی پرده را از سایت ما هم بصورت رایگان و هم نمونه های pro با کیفیت را دانلود کنید.

مشاهده ویدئوی از انواع مدل های پرده

امتیاز