شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 20030
بازدید: 1809

آشنایی با ویژگی های سنگ کوارتز و کورین و شناخت تفاوت های شان:

مقدمه :

یکی ازموضوعاتی که پس از طراحی المان هایی مثل کابینت، کانتر،جزیره و حتی میز پیش می آید این است که برای صفحه روی آن از چه متریالی می توانیم استفاده کنیم ؟

این روزها دو متریال سنگ کوارتز و کورین که دو نمونه از سنگ های بسیار زیبا در بازار هستند برای صفحات کابینت و پیشخوان و… بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای خیلی ها شاید روشن نباشد که از کدام یک از این دو متریال بهتر است که استفاده کنند ؟

و شاید ندانند که تفاوت سنگ کوارتز با کورین در چیست؟در این مقاله این موضوع را به خوبی بررسی کرده و ویژگی های هر یک را برای تان شرح خواهم داد تا در نهایت به نتیجه دلخواه برسید.

خوب برویم و ببینیم که تفاوت کوارتز و کورین در چیست؟

برای پاسخ دادن به این سوال این دو متریال را از از نظر ویژگی های مختلف بررسی می کنم :

جنس :


اول از همه باید بگویم هر دو متریال را در دسته سنگ های مصنوعی دسته بندی می کنیم .چرا که این سنگ ها طی یکسری فعالیت آزمایشگاهی به این شکل در آمده اند.

اما:

سنگ کوارتز از کورین طبیعی تر است .به این دلیل که اجزای تشکیل دهنده کوارتز شامل 93 درصد کانی و مواد معدنی طبیعی است و فقط با 7 درصد رزین ترکیب شده تا به این شکل رسیده است .

در حالی که برای ساخت سنگ کورین از 33 درصد پلیمر و 66 درصد کانی و مواد معدنی طبیعی استفاده شده است.پس سنگ کوارتز حس طبیعی بودن را بیشتر به شما منتقل می کند تا کورین.

  سند بلاست چیست + 7 مورد از کاربردهای جالب آن که نمی دانید؟

مقاومت و ترمیم پذیری :


سنگ کوارتز در برابر خش و ضربه مقاوم بوده در حالی که سنگ کورین اینگونه نیست و به راحتی خش بر می دارد و می شکند. بعلاوه اینکه کوارتز در برابر حرارت نیز مقاوم است اما بر روی صفحه کورین نمی توان ظروف خیلی داغ را قرار داد.
در صورت خش برداشتن و یا شکسته شدن به راحتی با صرف یک هزینه اندک می توان صفحه کورین را ترمیم نمود ولی صفحات کوارتز در صورت شکسته شدن قابل ترمیم نیستند.پس سنگ کورین قابلیت ترمیم دارد اما در برابر حرارت و ضربه آسیب پذیر تر است.

ظاهر و تنوع رنگ بندی :


در سنگ کورین به دلیل استفاده از چسب های مخصوص پس از برش صفحه به راحتی درزها پوشانده می شود و ما هیچ گونه درزی را در صفحه مشاهده نمی کنیم انگار که یک صفحه یک پارچه برش خورده است . که این مطلب به سنگ ظاهر زیبایی می دهد.
در صفحات کوارتز به دلیل سخت بودن متریال که سنگ طبیعی است عموما درزها را بر روی سنگ مشاهده می کنیم. مگر اینکه نصاب تجهیزات لازم برای برش را داشته باشد و بعلاوه اینکه از مهارت کافی در برش سنگ کوارتز برخوردار باشد.
از آنجایی که کورین یک سنگ مصنوعی است اما رنگ های مختلفی از این متریال را در بازار مشاهده می کنیم در حالی تنوع رنگ در سنگ کوارتز محدود تر است.

ضد آب بودن و آنتی باکتریال بودن :


استفاده از سنگ کورین برای جاهای مرطوب توصیه نمی شود چرا که به مرور زمان تغییر رنگ داده و بد رنگ می شود . اما در مورد کوارتز این گونه نیست .سنگ کورین خاصیت آنتی باکتریال دارد و در جاهایی مثل بیمارستان ها و داروخانه ها و یا جایی که نیاز به تمیزی و عاری از میکروب است کورین گزینه خوبی است . اما کوارتز خاصیت جذب میکروب ها به خود را دارد.

  سبک بوهمیایی چیست؟ و چگونه دکوراسیون فضای شما را متحول می کند؟

قیمت، انعطاف پذیری :


سنگ کوارتز که یک متریال طبیعی است هم از نظر قیمت اولیه گران تر از کورین بوده و هم اینکه برش آن نیاز به دستگاه خاص تری دارد و برای پوشاندن درزها در آن نیز نیاز به مهارت بیشتری است. اما کورین یک متریال ارزان تر است اما در صورت خش و ضربه نیاز به ترمیم دارد و شاید بشود گفت که هزینه نگهداری آن ممکن است بیشتر باشد.
در هنگام برش در دستگاه سی ان سی کورین نرم و انعطاف پذیر است و برش آن راحت تر است . اما کوارتز جنس سخت تری دارد و برش آن به مراتب دشوارتر است و اگر در هنگام برش آسیب ببیند ترمیم آن دشوار است.

نتیجه نهایی :

با تمام موارد گفته شده اکنون کوارتز در بازار جای خود را بیشتر باز کرده است.  اکثرا بنا به دلایلی همچون مقاومت در برابر حرارت ، رطوبت ، ضربه و خراش و ساییدگی، رگه های طبیعی سنگ و … از کوارتز بسیار بیشتر  استفاده می شود. البته کورین نیز رنگ بندی زیادی دارد و در برابر خش و ضربه و شکستن به راحتی ترمیم می شود و البته ارزان تر هم می باشد .

شما می توانید با توجه به فضایی که می خواهید از این دو متریال یکی را انتخاب کنید بررسی کنید و ببینید عواملی که باعث از بین رفتن سنگ کورین می شوند چقدر هستند؟ مثلا برای یک کارگاه که احتمال اصطهکاک و خراش و ضربه زیاد است کورین اصلا انتخاب خوبی نیست و بهتر است از کوارتز استفاده شود.
اما شاید برای کانتر داروخانه که این عوامل تقریبا نیست و ما به یک صفحه آنتی باکتریال نیاز داریم کورین گزینه خیلی خوبی است. این مقاله هم در همین جا به پایان رسید و سعی نمودم که تفاوت های سنگ کوارتز و کورین را به خوبی برای شما شرح دهم . اگراز این مقاله رضایت داشتید با درج بازخورد خود در زیر این مقاله راهنمای سایر دوستان نیز باشید. 

  ایده هایی برای پیاده سازی کافی بار در منزل و محل کار
5/5 - (1 امتیاز)