شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 20171
بازدید: 953

چیدمان فضا در سبک دکوراسیون صنعتی و ویژگی های این سبک را بهتر بشناسیم

مقدمه :

این روزها سبک جدیدی در دکوراسیون فضا و چیدمان وسایل در بازار دکوراسیون ترند شده که الهام گرفته از فضای ساختمان ها و کارخانه های صنعتی در اوایل قرن بیستم در اروپا می باشد . زمانی که بنابر دلایل مختلفی همچون نیروی کار ارزان کارخانه های صنعتی به کشورهای پرجمعیت تر و ارزان تر نقل مکان نمودند و ساختمان های متروکه با ظاهری خشن به جا ماند.
بعدها دکوراتورهای اروپایی سعی کردند این سوله ها و کارخانه های وسیع را با همان اسکلت بندی که داشتند تبدیل به فضاهای مسکونی نمایند. از آنجایی که قرار بود فضای یک کارخانه به خانه تبدیل شود و قرار نبود ظاهر درونی ساختمان تغییر کند در این ساختمان ها بافت اولیه مصالح به خوبی نمایان است . هیچ پنهان کاری در کار نیست و تمام سیم کشی های برق و تاسیاست ساختمان به خوبی در فضا رویت می شود.

چیدمان فضا در سبک دکوراسیون صنعتی :

در کل دکوراسیون فضا در سبک صنعتی نیز اصول خاص واستانداردهای خودش را دارد . برای این موضوع شما باید بدانید که در سبک دکوراسیون صنعتی از چه لوازم و وسایلی برای دکور فضا می شود . در این مقاله می خواهیم با چیدمان لوازم در دکوراسیون صنعتی آشنا شویم. 

پس برویم و در ادامه با لوازم به کار رفته در سبک دکوراسیون صنعتی بیشتر آشنا شویم.

طراحی دیوارها :


در حالی که در سبک مدرن دیوارها را با متریال مثل گچ یا کاغذ دیواری و … می پوشانند اما در این سبک معمولا دیوارها را با همان متریال اولیه که ساخته شده اند نشان می دهند.

یعنی به وضوح در فضا دیوارهای آجری که هیچ گونه گچ یا دیوارپوشی بر روی آن ها نصب نشده را در جاهایی از فضا خواهیم دید. در واقع شاید با اینکار بخواهند به فضا حس روستایی بودن و سادگی را القا کنند.

اگر دوست ندارید که تمام فضا را اینگونه نشان دهید می توانید سلیقه به خرج داده و برخی جاها را به صورت متمایز به شکل خام و اولیه نشان دهید . 

فرنیچرهای مناسب برای سبک دکوراسیون صنعتی:

همانطور که ما در سبک روستیک در طراحی میز و صندلی و مبلمان ها و در کل برای ساخت فرنیچرها از دو عنصر چوب و فلز به وفور استفاده می نمودیم در این سبک نیز طراحی و ساخت فرنیچرها با کمک عنصر چوب و فلز انجام می شود.

  نکات ضروری که هر طراح باید در مورد مثلث کار در آشپزخانه و چیدمان صحیح وسایل بداند

مثلا پایه میز و صندلی ها را فلز در نظر بگیرید و رویه میز یا نشیمن گاه و پشتی صندلی از جنس چوب باشد. یکی از مدل میزهای پر استفاده برای این سبک میزهای کاستور می باشند که شما می توانید از آن ها در فضای مورد نظرتان برای سرو نوشیدنی یا عصرانه چیدمان نمایید.
متریال چرم یکی از آن متریال هایی است که می تواند یک فضایی که با این سبک طراحی شده را ازحالت سردی و بی روحی در آورد. بنابراین اغلب در فضاهایی که با این سبک طراحی می شوند مبلمان های چرم بسیار به کار می روند.
اگر در فضای کارتان می خواهید این سبک را پیاده سازی کنید باید بگوییم که صندلی های کار پیش نویس (صندلی های چند منظوره) که در بازار موجود هستند بهترین انتخاب برای دکوراسیون صنعتی شما خواهند بود.

طراحی سقف ها :

در این سبک همانطور که گفتم هیچ مخفی کاری نیست چرا که مبنا این دکوراسیون سوله ها و انبار ها و کارخانه های دوران انقلاب صنعتی اروپا بوده است. بنابراین اسکلت سقف ها و تیرهای چوبی که در سقف به کار می روند کاملا نمایان خواهند بود .سقف ساختمان معمولا بلندتر از ارتفاع معمول سقف سایر ساختمان ها می باشد مثلا سقف با ارتفاع 4 متر.
هر چیزی که ما در سقف ساختمان های معمولی آن را با انواع پوشاننده ها می پوشانیم مثل مثلا سیم کشی ها برق، کانال های کولر، لوله های گاز یا … برای سبک صنعتی عیان بودن و نمایش آن در فضا یک استاندارد و الگو محسوب می شود.

اما نکته ای که وجود دارد در ساختمان های امروزی برای پیاده سازی چنین الگویی می توانیم شبکه ای از قوطی های فلزی 2×2یا  4×4 به هم متصل نموده و در سقف نصب نماییم.

بعلاوه اینکه اگر دوست نداشته باشید که فقط بر روی سقف از فلز استفاده کنید می توانید بخشی از سقف را کناف نموده وبخش دیگری را با قوطی های فلزی بپوشانید. 

رنگ بندی مناسب برای فضا :

در فضاهایی که با این سبک دکور می شوند ما به ندرت می توانیم رنگ های شاد و پر رنگ ببینیم.ممکن است که در فضا کمی رنگ قهوه ای یا آبی تیره به چشم بخورد. در این سبک اغلب از رنگ های خنثی یا مثلا یک پالت رنگی متالیک با ترکیبی از رنگ های نقره ای ،خاکستری و طلایی انتخاب می شوند.

برای روح بخشی به فضا در دکوراسیون امروزی می توانیم اگر از رنگ های تیره استفاده نموده ایم یک دیوار را باآجرهای قرمز دکور نماییم تا تعادل رنگ ها در فضا برقرار شود. بعلاوه اینکه استفاده از کاشی های مراکشی در قسمتی از کف و یا بر روی دیوار می تواند به رنگ بخشی فضا کمک شایانی کند.

  کابینت پلی اورتان را بهتر بشناسیم

برای روح بخشی به فضایی که با این سبک دکور شده اند از گل و گیاهان رونده بیشتر استفاده می کنند.

نورپردازی و لوسترهای مناسب برای سبک دکوراسیون صنعتی :

وقتی صحبت از دکوراسیون صنعتی می شود لامپ ها و چراغ های ادیسونی سلطان بلامنازع این میدان هستند. در واقع ویژگی این لامپ ها این است که لامپ های ساده و بدون هیچ گونه شکل خاصی را در یک حصار فلزی قفس مانند محصور نموده و این همان چیزی که در دکوراسیون صنعتی از آن استقبال می شود.

حتی چراغ های آویز فلزی با طرح گنبد، لامپ های قفسی نیز برای کمک به روشنایی فضا استفاده می شوند.برای ایجاد نورهای نقطه ای استفاده از چراغ های ریلی بسیار کاربرد دارد.
اما المان دیگر در تامین نور نیز پنجره ها می باشند که معمولا از پنجره های فلزی شبکه شبکه مشکی که یادآور پنجره های کارخانه ها و انبارها هستند استفاده می شود.

توجه:  در انتهای این مقاله آرشیو آبجکت های لوستر و چراغ موجود در سایت را قرار داده ام که شما می توانید این لوسترها و چراغ های صنعتی را از آرشیو ما دانلود کنید.

دیوار بی دیوار :

در طراحی با این سبک از آنجایی که الهام گرفته از فضای سوله های بزرگ است خبر چندانی از دیوار و پارتیشن و بخش بندی کردن فضا نیست. در واقع یک سالن بزرگ داریم که با چینش لوازم در هر قسمت از بخش دیگر جدا می شود.

و البته کف فضا نیز خبری از پارکت و کفپوش و… نیست. اغلب فضاهای که با این سبک دکور می شوند برای کف از بتن استفاده می کنند.بتن یک ماده صنعتی  فوق العاده است که به این زودی ها خراب نمی شود.

ولی در دکوراسیون امروزی هدف ما الهام گرفتن از آن فضاها و ترکیب آن با خلاقیت خودمان است. پس دکوراتورها برای جلوگیری از خشکی و سردی فضا ممکن است در بخشی از فضا از پارکت های چوبی نیز استفاده کنند.

حتی می توانید از پارتیشن های فلزی شبکه شبکه برای جداسازی استفاده کنید. یا پارتیشن هایی با ترکیبی از چوب و فلزی بسازید بدین شکل که قسمتی از پارتیشن را به صورت شبکه شبکه از فلز ساخته و در قسمت دیگر آن با چوب باکس ها نامنظم چوبی ایحاد کنید و از آن بعنوان کتابخانه استفاده شود.

  آیا می خواهید نکات ضروری برای طراحی یونیت های لوازم آشپزخانه را بدانید؟

آشپزخانه ای با سبک صنعتی  بسازیم

برای طراحی آشپزخانه های صنعتی معمولا از کابینت های ساده و مدرن با رنگ چوب هستند . در قسمت کابینت های دیواری نیز خبری از کابینت های بسته نیست . اغلب از قفسه های دیواری با ترکیب چوب و فلز استفاده می شود.

در این قفسه های دیواری که  علاوه بر آشپزخانه در  جاهای دیگر فضا ممکن است استفاده شود اغلب اکسسوری های مورد نظر و دکوری های زیبا قرار می دهند. در فضای آشپزخانه های صنعتی از هودهای بزرگ و شومینه ای استفاده می شود . هودهای مخفی برای این فضاها کاربرد ندارد.

در قسمت کانتر برای روشنایی فضا از چراغ های گنبدی و یا چراغ های ادیسونی استفاده می کنند. برای پوشش دیوارهای آشپزخانه از متریال آجراستفاده می شود. همچنین شما می توانید کانتر آشپزخانه را از ترکیب چوب و فلز بسازید.

سخن پایانی :

با تمام توصیفاتی که در مورد سبک صنعتی داشتیم نتیجه گیری نهایی من این است که این سبک بیشتر مناسب فضاهایی مثل کافی شاپ ، رستوران و فضاهای اداری است و با کمک این  سبک می توانیم دکوراسیون های فوق العاده ای را برای فضاهای مزبور خلق کنیم.

من استفاده از این سبک برای فضای منازل را به دلیل استفاده از لوازم و وسایل صنعتی چندان توصیه نمی کنم . چرا که ممکن است فضای خانه خسته کننده به نظر بیاید. 

اگر با خواندن این مقاله و کارهای عجیبی که در دکوراسیون فضا برای تحول در فضا انجام می شود به هیجان آمده اید و دوست دارید که فضای منزل یا محل کارتان را دکور کنید می توانید از طریق بخش تماس با ما ، با کارشناس ما مکالمه نمایید.

 

5/5 - (1 امتیاز)