شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 21480
بازدید: 1448

آشنایی با انواع حیاط های ساختمانی (تراس ، بالکن و ایوان) و آشنایی با تفاوت تراس و بالکن و ایوان

مقدمه :

این روزها که زندگی آپارتمان نشینی گسترش زیادی پیدا کرده دیگر خبری از آن خانه های ویلایی قدیمی و زیبا با باغچه های پر از گل و سبزی نیست . اما این باعث نمی شود که آپارتمان های امروزی از داشتن حیاط برای هر واحد محروم باشند.

 این روزها برای انواع ساختمان ها ما انواع فضاهای روباز یا سرپوشیده را در ساختمان ها داریم. بسته به نوع معماری هر فضا ممکن است هر ساختمان یکی از فضاهای تراس ، بالکن یا ایوان را داشته باشد.

 شاید در نگاه اول همه این فضاها برای شما یکسان به نظر بیاید اما در معماری یک بنا هر کدام از این اصطلاحات شامل فضایی با خصوصیات و استاندارد های معماری مخصوص به خود برای طراحی و اجرا است.
در ادامه این مقاله خواهید فهمید که : 

  1. تراس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
  2. بالکن چیست و چه ویژگی هایی دارد و تفاوت بالکن با تراس در چیست؟
  3.  ایوان چیست و چه ویژگی های دارد؟ 
  4. تفاوت تراس و بالکن و ایوان در چیست ؟

خوب برویم و ببینیم که :

تراس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تراس یا همان بهار خواب فضایی است بدون سقف که برای آپارتمان های طبقات بالا طراحی می شود. در واقع برای طبقه همکف ما تراس نداریم و برای طبقه اول به بعد تراس را طراحی می کنیم. 

پس در واقع حیاط خانه های آپارتمانی طبقات بالای ساختمان تراس یا بهار خواب نامیده می شود. مهم ترین ویژگی تراس این است که درب مجزایی برای ورود و خروج ندارد و برای ورود به تراس باید از داخل ساختمان به این فضا دسترسی داشت.

بالکن چیست و چه تفاوتی با تراس دارد؟

اما ما علاوه بر تراس نوع دیگری از حیاط را برای طبقات بالاتر داریم که بالکن نامیده می شوند. در واقع ویژگی مشترک تراس و بالکن همین است که بالاتر از سطح زمین و برای طبقات بالای ساختمان طراحی می شوند.

  ایده هایی برای پیاده سازی کافی بار در منزل و محل کار

 اما تفاوت آن ها در این است که بالکن یک فضای مسقف است . در واقع فضای روبه روی آن باز است .اما در بالای سر سقف داریم. در حالی که تراس به طور کلی سقفی ندارد.

نکته دیگر در مورد اندازه بالکن است . بالکن ها اغلب فضاهای کوچک هستند که از اطراف به وسیله نرده یا دیوار یا پنل های شیشه ای پوشیده شده اند. شاید فضای چندانی برای قرار دادن نیمکت و صندلی و دور همی ها نداشته باشد.

گاهی نیز ممکن است که بالکن ها به گونه ای طراحی شوند که شما بتوانید به راحتی در آن ها مبلمان و باربیکیو و… برای دورهمی و لذت بردن از منظره قرار دهید. بالکن های پکپارچه نمونه ای از این مدل بالکن ها محصوب می شوند. 

اما در موارد دیگری نیز هست که بالکن خیلی کوچک بوده و کف و فضای خیلی کمی دارد و این بیشتر برای این است که کمی فضای باز داشته باشیم وهوای داخل ساختمان بیشتر تهویه شود .

ایوان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ما برای خانه های آپارتمانی و طبقات بالا بسته به میزان فضای موجود تراس و بالکن داریم. اما در خانه های طبقات همکف ایوان یک گزینه بسیار عالی و خوب به حساب می آید. 

در اغلب خانه های ویلایی که در مناطق کویری می بینیم ایوان یک جز بسیار مهم برای خانه به حساب می آید. به صورت خلاصه ایوان فضایی سرپوشیده برای طبقات همکف است که از سطح زمین فاصله دارد .

 ممکن است دارای پله هم باشد و بین حیاط و فضای خصوصی خانه قرار دارد. مثلا در خانه های شمالی اگر توجه نمایید خانه ها ممکن است کمی از سطح زمین بلندتر باشند. بنابراین ایوان در این خانه بلندتر بوده و دارای پله نیز هست. و اغلب با نرده و تیرهای چوبی و سقف های شیروانی پوشیده می شود.

  8 مورد از زیباترین سقف های کاذب برای ساختمان ها کدامند؟

 آنچه که من از ایوان های خانه ها در مناطق کویری به خاطر دارم این است که اغلب ایوان دارای سقف های خشتی و گنبدی با ستون های زیبا هستند. ورودی های  ایوان ها هلالی شکل بوده و البته باعث خنک شدن فضای داخلی خانه ها می شوند.

انواع ایوان ها :

ایوان ها نیز در هر ساختمان و بنایی با اشکال و کاربرد های مختلفی طراحی می شوند:
در برخی ساختمان ها ایوان در جلوی درب خروجی و حیاط منزل قرار دارد.  بعد از اینکه از درب داخل یک منزل می شوید ابتدا وارد ایوان می شوید که یک راهرو مسقف و ساده است و بعد به حیاط می رسیم .

به این مدل ایوان ها رواق گفته می شود. و البته قرار نیست که در آن فرش و وسایل استراحت قرار دهیم. در موارد دیگر نیز ما متصل به ساختمان اصلی یک فضا سرپوشیده داریم .

 ممکن است این فضا دارای ستون ها و سقفی پوشیده با الوار یا تیرهای نگه دارنده باشد. و البته  می تواند بزرگ و جادار طراحی و ساخته شود تا بتوان در ان مبلمان و فرش و … قرار داد .این ایوان ها فضای مناسبی برای دورهمی های بیرون از خانه خواهد بود. 

در موارد دیگری ایوان می تواند از ساختمان اصلی جدا بوده و در جای دیگری در حیاط طراحی شود. مثل آلاچیق یا غرفه که می تواند از طریق یک راهرو یا مسیر دیگر به خانه متصل شود. گاهی نیز ایوان ها فقط برای محافظت در برابر باد و باران طراحی می شوند و نه چیز بیشتری.

انواع سقف های طراحی شده در ایوان  :

البته سقف ایوان ها نیز متفاوت است و ایوان ها بر اساس طراحی سقف شان در دسته های زیر قرار می گیرند: 

  • ایوان های با سقف ساده
  •  ایوان هایی با سقف منحنی 
  • ایوان های با سقف آلاچیق
  •  ایوان هایی با سقف سانروف ( سقف هایی که باز و بسته می شوند) 
  • ایوان هایی با سقف شیروانی
  کوارتز یا کورین !! بهترین سنگ برای صفحه کابینت کدام است؟

نتیجه گیری نهایی :

بسته به اینکه ساختمان ما همکف است یا در طبقات بالاتر، ما می توانیم برای آن ایوان ، بالکن و تراس طراحی کنیم. نکته مشترک این فضاها این است که همه این فضاها می توانند محیط های بیرونی خانوادگی و شادی را برای ما فراهم کنند تا بتوانیم از مناظر بیرون بیشتر لذت ببریم.

 طراحی آن ها در جلوی خانه می تواند باعث جریان هوای بیشتر و نور ورودی بیشتر بشود. اما تفاوت های شان در فضای مورد استفاده است.  تراس و بالکن برای طبقات بالا طراحی می شوند .

 ایوان برای طبقه همکف یک ساختمان طراحی می شود. و البته ناگفته نماند که ما برای بالاترین طبقه ساختمان روف گاردن را داریم . برای بخش های پشتی خانه های آپارتمانی نیز که نور کمی دارند پاسیو را طراحی می کنیم. 

در مقاله دیگری در مورد اینکه پاسیو چیست؟ نیز برایتان به طور مفصل تر شرح داده ام. اما نکته پایانی اینکه اگر می خواهید برای فضای مورد نظرتان تراس و ایوان های زیبا طراحی کنید می توانید نگاهی به آرشیو پروژه های آماده تراس در سایت ما بیندازید .

4.3/5 - (3 امتیاز)