شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 21541
بازدید: 1906

پاسیو چیست و چه ویژگی هایی دارد و برای چه مکان هایی استفاده می شود؟

مقدمه :

وجود نور کافی برای ساختمان ها علی الخصوص برای فضاهای آپارتمانی یکی از موارد بسیار مهمی است که باید بدان توجه شود. در طراحی خانه ها به صورت آپارتمانی نور به اتاق های پشتی ساختمان ها که از پنجره دور هستند نمی رسد. بنابراین در این گونه موارد پاسیوها را برای تامین نور اتاق های پشت ساختمان ها طراحی می کنند.

خوب برویم و ببینیم که پاسیو چیست ؟

پاسیو سازه ای است متصل به ساختمان اصلی یا جدا از آن که معمولا در قسمت پشتی خانه و ساختمان طراحی می شود. معمولا سقف ندارد و رو به آسمان باز است. البته در موارد دیگری نیز برای رعایت حریم خصوصی پاسیو دارای سقف نیز هست. 

برای ما و در زبان فارسی شاید پاسیو کمی گیج و نامفهوم باشد. اما گلخانه اصطلاح بهتری برای ما به جای پاسیو است. همانطور که از اسم آن هم پیداست طراحی آن به گونه ای است که بیشترین نور به فضا وارد شود تا قسمت های پشتی خانه نیز نور کافی داشته باشند. 

بنابراین فضایی با نور کافی، مکان مناسبی برای رشد گیاهان آپارتمانی و گلخانه ای است . اغلب در پاسیوها گل و گیاهان زیبا نیز پرورش می دهند. وجود گیاهان در فضای پاسیو باعث تصفیه هوا و ایجاد تهویه مناسب برای در اتاق ها است. 

نکته دیگر اینکه پاسیو الزاما فقط برای خانه های آپارتمانی طراحی نمی شود. بلکه برای خانه ویلایی هم وجود یک نورگیر در پشت خانه ایده بسیار عالی خواهد بود. هنوز چندان مشخص نیست که پاسیوها باید باز باشند یا بسته و دارای سقف. 

  نکات ضروری که هر طراح باید در مورد مثلث کار در آشپزخانه و چیدمان صحیح وسایل بداند

پاسوها اغلب به اشکال مختلفی ، بسته ، نیمه بسته و یا کاملا باز طراحی می شوند. شما می توانید در صورتی که دوست دارید پاسیوی خود را به شکل مسقف با یکی از سقف های ساده ، شیروانی یا سقف های گرد ومنحنی بپوشانید. 

در این صورت در صورت بارندگی ، فضای پاسیو شما از باران نیز محفوظ می ماند.شاید شما هم مثل خیلی ها حیاط پشتی خانه تان را با پاسیو اشتباه بگیرید و تفاوتی بین این دو قائل نشوید.

 ولی در واقع اصلا اینگونه نیست حیاط پشتی قطعا تفاوت هایی با پاسیو دارد برویم و ببینیم که :

تفاوت حیاط با پاسیو در چیست ؟

حیاط به صورت کلی یک فضای باز است که توسط دیوار یا هر سازه دیگری مثل انواع حصارها و نرده ها احاطه شده باشد. حیاط به ساختمان متصل نیست .بلکه منطقه ای باز در مجاورت ساختمان به حساب می آید. 

اما پاسیو اگر چه که یک فضای باز است و می تواند شبیه حیاط باشد. اما ویژگی اولیه آن این است که می تواند جز ساختمان اصلی باشد . همچنین می تواند در داخل خانه طراحی شود.
اگرچه که پاسیو نیز دقیقا مشابه حیاط همکف با زمین بوده اما اگر در داخل خانه طراحی شود باید سعی کنیم که کفپوش مورد استفاده از آن با کفپوش های خانه ناهمگون نباشد. 

پاسیوها می توانند در هر شکلی طراحی شوند و با متریال های مختلفی از جمله بتن ، سنگفرش، کاشی،سنگریزه و … برای کفپوش ساخته شوند.در مقاله ای به صورت مجزا درباره انواع کفپوش های ساختمانی توضیح داده ام که مطالعه آن خالی از لطف نیست. 

  معرفی مهم ترین و پرکاربردترین یراق آلات کابینت

 

از آنجا که پاسیو هم سطح با زمین ساخته می شود نیاز به نرده های محافظ ندارد. اما حیاط و پاسیو شباهت هایی هم دارند. در هر دو فضا از گیاهان برای زیبایی و تهویه هوا استفاده می شود. در هر دوی این فضاها می توانیم باربیکیو ،مبلمان های فضای باز و وسایلی مانند این را قرار دهیم. 

در گذشته پاسیوها بدون سقف طراحی می شدند. اما این روزها می توانیم از متریال هایی که نور را به خوبی از خود عبور می دهند برای سقف استفاده کنیم. بعلاوه اینکه دیواره های پاسیو نیز می توانند شفاف طراحی شوند تا نور بیشتری به فضا وارد شود.

 به یاد داشته باشید که حیاط ها سقف ندارند و معمولا از متریال های مقاومی برای ساخت دیوار در اطراف حیاط استفاده می کنیم.

نتیجه گیری نهایی :


پاسیو و حیاط های پشت ساختمان دو فضای نورگیر عالی برای ویلاها و ساختمان های چندین طبقه به حساب می آیند . اگر خلاقیت معماران نبود ما اکنون به جای زندگی در خانه با نور و تهویه مناسب مجبور بودیم در فضاهای دلگیر و تاریک با رطوبت و هوای نامناسب زندگی کنیم. خلاقیت تان در طراحی و معماری را گسترش دهید تا خانه ها ، شهرها و در نتیجه دنیای بهتری داشته باشیم.

4.5/5 - (2 امتیاز)