شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 21714
بازدید: 711

ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال را بهتر بشناسیم

مقدمه :

آیا تابحال با خودتان فکر کرده اید که منزل یا محل کارتان را با چه سبک دکوراسیونی دکور کنید؟ آیا به نتیجه دلخواه خود رسیده اید ؟ اولین قدم برای انتخاب سبک دکوراسیون مورد علاقه تان این است که با برخی از ویژگی های سبک های دکوراسیون مختلف آشنایی داشته باشید .

در این صورت می توانید سبک دلخواه تان را انتخاب کنید . البته در صورتی که  دوست دارید که خودتان اینکار را انجام دهید. اما اگر وقت و حوصله اینکار را ندارید می توانید در بخش تماس با ما ، با کارشناس ما در این زمینه مکالمه نمایید تا شما را راهنمایی نماید. 

شاید یک فرد معمولی نیاز چندانی به آشنایی با سبک های دکوراسیون نداشته باشد. اما شما که می خواهید طراح شوید یا اینکه یک طراح هستید و در حال فعالیت در بازار هستید حتما باید اطلاعات کافی در مورد انواع سبک های مختلف دکوراسیون را داشته باشید تا بتوانید نیاز مشتری را برطرف کنید. 

تاکنون مقالات متعددی در مورد سبک های مختلف معماری نوشته ام . اکنون نوبت به بررسی ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال رسیده است. سبکی که اسم آن تا حدود زیادی ویژگی های آن را توصیف می کند. مینیمال یعنی حداقل ها و ضروری ها، چیزهایی که لازم است در فضا باشند، ساده بودن و مفاهیم مانند این.

سبک دکوراسیون مینیمال چیست؟

اگر به زبان خودمانی بخواهم در مورد سبک مینیمال یک توضیح ساده بدهم سبک مینیمالیست سبکی است که به شما این پیام را می دهد که در چیدمان لوازم در فضا از لوازم ساده با رنگ های ملایم و کم رنگ استفاده کنید. 

فضا را با چیدمان های غیر ضروری شلوغ نکنید. سعی کنید در طراحی تان فضاهای باز بیشتری در نظر بگیرید.روشنایی طبیعی در فضا بسیار مهم است. از رنگ هایی که نور زیادی جذب می کنند و فضا را تاریک نشان می دهند استفاده نکنید. 

بلکه رنگ های خنثی و ملایم و کم رنگ که بازتاب و انعکاس نور در آن ها زیاد است را استفاده کنید. خوب برویم و بیشتر با ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال بیشتر آشنا شویم.

دکوراسیون فضا به سبک مینیمال چگونه است ؟

من گمان می کنم با توضیحات بالا تا حدود بسیار زیادی متوجه شده اید که اگر قرار است دکوراسیون یک فضا را به سبک مینیمال انجام دهید عناصر چه ویژگی باید داشته باشند . اما می خواهم برای تکمیل صحبت های بالا به صورت جزئی تر در مورد ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال برای تان توضیح دهم.

  8 مورد از زیباترین سقف های کاذب برای ساختمان ها کدامند؟

انتخاب پالت رنگی در سبک مینیمالیست :

وقتی می خواهیم برای سبک مینیمال در یک فضا رنگ انتخاب کنیم نیاز به پالت رنگی مخصوص به آن داریم.این سبک، طرفدار رنگ های خنثی و کم رنگ است. در فضاهای مینیمال رنگ های سیاه سفید و خاکستری را زیاد استفاه می کنیم .

 زیرا که این رنگ ها باعث می شوند که همه چیزهایی که در پس زمینه به کار می روند ملایم و ظریف به نظر برسند. شما می توانید از رنگ هایی مثل آبی کم رنگ ، نارنجی کم رنگ، سبز روشن و رنگ هایی مانند این در فضا استفاده کنید. 

رنگ سفید را ما در طراحی مینیمالیست بسیار زیاد می بینیم . اما نه به این معنی که همه چیز سفید است. در واقع سفید یک رنگ اصلی برای طراحی مینیمال است.

 چرا که سفید نمایانگر احساسات مینمالیستی مانند تمیزی ، سادگی ،ثبات ذهنی ، پاکی و احساساتی مانند این است .  بعلاوه رنگ سفید باعث می شود که فضا بازتر و بزرگتر به نظر برسد.

انتخاب و چیدمان لوازم مینیمال :

شاید طراحی مینیمال تاکید بر ضروری ها و حداقل ها داشته باشد اما این به معنی بی کیفیت بودن نیست. بلکه تاکید می شود که لوازم ساده اما از بهترین کیفیت و دوام باشند. میبینیم که انتخاب لوازم باکیفیت نیز خود به مرور باعث صرفه جویی در هزینه های جانبی خواهد شد. 

سبک مینیمال سبکی است که با خلاقیت بسیار سروکار دارد. به شما یک چارچوب برای طراحی می دهد . اینجاست که خلاقیت شما را به چالش می کشد که شما چگونه با حذف چیزهای غیر ضروری از اشیا ، با حداقل امکانات موجود فضایی زیبا و آرامش بخش و در عین حال ساده را طراحی کنید.

در چیدمان لوازم در کمدها و کابینت ها این نکته را دقت داشته باشید که لوازم را تا حدالامکان از دید پنهان نمایید تا باعث شلوغ دیده شدن فضا نشود. استفاده از کابینت ها و کمدهای توکار برای باز نشان دادن فضا بسیار مفید خواهد بود.

مبلمان ها را ساده نگه دارید

مبلمان هایی با طراحی مدرن و ساده می توانند انتخاب مناسبی در دکوراسیون فضا به سبک مینیمال باشند. می توانید از مبلمانهایی با پارچه های ساده و کتان با رنگ های روشن و کم رنگ استفاده کنید. از مبلمان هایی با پایه بلند استفاده نکنید. 

  نکات ضروری در طراحی کابینت (ابعاد استاندارد کابینت دیواری ، هود و ...) که هر طراحی باید بداند

در عوض در کنار مبلمان های ساده می توانید یک تابلوی نقاشی زیبا به دیوار بیاویزید تا کمی رنگ و انرژی بیشتر در فضا در جریان باشد. وسایلی را که استفاده نمی کنید را بردارید و بگذارید فضا سادگی خود را حفظ کند.

در طراحی مینیمال تاکید بیشتر بر کاربردی بودن و عدم استفاده از تزئیناتی که باعث پیچیدگی لوازم می شود است. پس در هنگام انتخاب مبلمان ،مبل ها و میز و صندلی های ساده با حداقل تزئینات و با پارچه های ساده انتخاب کنید.

فضاهای باز ایجاد کنید

شاید اگر هر با هر سبک دیگری فضا را دکور می کردید می توانستید چندین دست مبلمان در فضا بگنجانید. اما در سبک مینیمال اینگونه نیست . اگر مبلمان اضافی در فضا وجود دارد که برای پر کردن جاهای خالی از آن می خواهید استفاده کنید آن را بردارید. 

بگذارید فضای باز و خالی در صحنه شما خودنمایی کنند. در این سبک برخلاف سبک های دیگر ما دیوارها و قفسه ها را انواع دکوری ها و تابلوهای و اکسسوری های مختلف پر نمی کنیم.

 بلکه سعی می شود از اکسسوری های ساده ساخته شده از سفال ، شیشه ، چوب و مانند این ها استفاده شود. دیوارها ترجیحا خالی دیده می شوند و در قسمتی از دیوار ممکن است یک تابلوی نقاشی زیبا بیاویزیم.

به طوری خاصی تابلوهای نقاشی در سبک مینیمال بسیار پرکاربرد و زیبا هستند و از جمله دکوری های زیبا برای دیوارها به حساب می آیند. گلدن های دکوری شیشه ای نیز یکی از دکوری های خوب برای فضاهای مینمال هستند.

از نور در دکوراسیون خود استفاده کنید

در دکوراسیون فضا به سبک مینیمال نور عنصر بسیار مهمی است. از این رو سعی می کنند پنجره ها اغلب ساده و بدون پوشش باشند تا نور به حد کافی وارد فضا شود . البته اگر قرار باشد از پرده در این سبک استفاده کنند از پرده های توری ساده استفاده می کنند. 

لوستر بخاطر ظاهر تجملی اش برای سبک مینیمالیست یک کابوس خیلی بد به حساب می آید. اما در برابر آن چراغ های آویز ساده ، هالوژن ها و نورهای نقطه ای، چراغ های توکار می توانند سادگی و زیبایی را در سبک مینیمالیست به ارمغان بیاورند.

  تفاوت های مهم بین تراس ، ایوان و بالکن که شما نمی دانید ؟

فضای مینمالیستی خود را گرم و آرامش بخش کنید

هدف ما از این سبک طراحی ایجاد آرامش و گرما و راحتی در محیط است. بنابراین وقتی شما در رنگ آمیزی فضا از یک پالت رنگی تک رنگ استفاده می کنید بهترین راه برای اینکه کمی به فضا رنگ بدهید استفاده از بافت های مختلف در فضا برای ایجاد سایه هایی از رنگ در فضا است.

 مثلا می توانید از کاغذ دیواری های پارچه ای ، فرش پشمی در اتاق خواب استفاده کنید. در حمام کاشی های طرح دار ساده می توانند باعث زیبایی فضای حمام شوند. عنصر چوب می تواند عناصر خشن ، سفید یا بتنی را نرم و ملایم کند.

می توانید در قسمتی از فضا بر روی دیوار پنل های چوبی و یا از پارکت برای کف استفاده کنید. استفاده از منسوجات در کنار بافت ها می تواند فضا را گرم نشان دهد.ملافه و کوسن هایی از جنس پارچه های پشمی و پنبه ای می توانند در این جا انتخاب مناسبی باشند.

نتیجه گیری نهایی :

سبک مینمالیست سبکی است که سبک های مدرن و اسکاندیناوی از آن الهام گرفته اند. سبک اسکاندیناوی شباهت بسیار زیادی به این سبک دارد و در واقع این سبک پایه سبک اسکاندیناوی به حساب می آید.

 سبک مینمالیست می تواند به تنهایی در فضا اجرا شود . یا در ترکیب با سبک هایی مثل مدرن ، صنعتی یک فضای مینیمالیست مدرن یا مینمال صنعتی و مانند این ها خلق نماید. شاید برای تان سوال باشد که چرا چنین سبکی به وجود آمده؟ 

شاید یکی از دلایل رشد و گسترش این سبک جنگ های جهانی اول و دوم بوده باشد. که باعث شد این سبک پس از آن ها درصنعت دکوراسیون رشد  نماید. زیرا دنیا در کمبود شدیدی قرار گرفته بود و این مسئله بر معماری و دکوراسیون فضا نیز تاثیر مستقیمی نهاد . 

از این رو دکوراتورها تلاش نمودند فضاهایی با حداقل امکانات اما زیبا و آرامش بخش را طراحی کنند . می بینیم که تلاش آنها بسیار موفق بوده و ما سبک زیبای مینیمالیست را در دکوراسیون و طراحی اکنون در اختیار داریم.

4.7/5 - (3 امتیاز)