شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 20658
بازدید: 1220

مقدمه :

همه ما می دانیم که یک طراح قبل از شروع طراحی و دکور فضا باید طراحی را بر اساس یک چارچوب خاص شروع به پیاده سازی نماید. امروز تصمیم گرفتم که برای تان در مورد سبک دکوراسیون اسکاندیناوی مقاله ای بیان کنم. 

قصد من این نیست که تاریخچه دکوراسیون اسکاندیناوی را برای تان شرح دهم. بلکه می خواهم از دریچه دید و تجربیات خودم در زمینه چیدمان وسایل به سبک اسکاندیناوی برای تان مطالبی بنویسم.

 تا در نهایت با خواندن این مقاله بفهمید که برای طراحی فضا به سبک اسکاندیناوی چه وسایل ، الگوهای رنگی ،نورپردازی و… مناسب است؟

دکوراسیون فضا به سبک اسکاندیناوی چگونه است؟

این سبک دکوراسیون را شاید بتوان گفت که نشات گرفته از سبک مینیمالیست است که با ترکیبی از بافت ها و حجم های ساده، رنگ های ملایم یک فضای مدرن و گرم و صمیمی را به وجود می آورد.

این سبک بر خطوط ساده،کاربردی ، فرنیچرهای ساده که حس زیبایی و دنج بودن را بدهد تاکید دارد. این سبک به پالت های رنگی مینیمالیستش مشهور است و تاکید بر استفاده از نور طبیعی برای فضا دارد. همان چیزی که درکشورهای شمال اروپا یک نیاز اساسی به شمار می رود.

هر عنصری که قرار باشد در این سبک دکوراسیون چیدمان شود باید سادگی و مینیمال بودن را با خود به همراه داشته باشد . در غیر این صورت نمی توانیم از آن در فضا استفاده کنیم.

فرنیچرهای مناسب برای دکوراسیون اسکاندیناوی :

این سبک بسیار بر سادگی و دلباز بودن فضا تاکید دارد. بنابراین بهترین مبلمان ها برای این سبک مبلمان های مدرن با فریم ها ظریف می باشند. همچنین برای پارچه های مبلمان نیز از پارچه های کتان بیشتر استفاده می شود.

  نکات ضروری در طراحی کابینت (ابعاد استاندارد کابینت دیواری ، هود و ...) که هر طراحی باید بداند

 نکته مهم در مورد فرنیچرهای اسکاندیناوی این است که خیلی ظریف و ساده هستند .در واقع اصلا در اینگونه فضا ها خبری از منبت ها و مبلمان شلوغ و پرکار نیست و بیشتر تاکید بر این است که فضا دنج، گرم و آرامش بخش باشد.

در ساخت فرنیچرهای اسکاندیناوی معمولا از چوب های راش ، کاج استفاده می شود . این چوب ها روشن تر هستند و هیچ گونه رگه تیره ای در آن ها دیده نمی شود.

رنگ بندی فضا، طراحی کف و دیوارها در سبک اسکاندیناوی :

از آنجایی که منشا این سبک کشورهای شمال اروپا مثل سوئد و نروژ، ایسلند و … می باشد که زمستان های طولانی با آفتاب کم دارند . در فضاهای که به این سبک دکور می شوند می بینیم که بهره گیری از نور طبیعی بسیار مهم است.

 بنابراین سعی می شود تا پنجره هایی بزرگ که نور زیادی وارد فضا می کنند در فضا ایجاد کنند. بیشتر از این که دکور دیوارها کاغذ دیواری باشد سعی می شود که از متریال رنگ برای پوشش دیوارها استفاده شود.

 رنگ هایی مورد استفاده در این سبک غالبا از طیف رنگ های خنثی هستند. رنگ های سفید ، کرمی ، مشکی ، خاکستری و آبی بیشترین استفاده را در این سبک دارند.
معمولا برای دنج نشان دادن و گرم نشان دادن فضا برای کف از پارکت های چوبی با رنگ های روشن و ملایم بهره می برند. در این سبک توجه بر این است که رنگ های خنثی یا ملایم در فضا بسیار استفاده شود تا نور و روشنایی فضا به خوبی حفظ شود.

  کابینت پلی اورتان را بهتر بشناسیم

 آشپزخانه اسکاندیناوی :

یک آشپزخانه طراحی شده با این سبک با کابینت های مدرن و بسیار ساده چیدمان می شود. حتی اگر بخواهیم از کابینت هایی در سبک کلاسیک در این فضاها بگنجانیم می توانیم از کابینت هایی با درب های قاب دار ساده استفاده می کنیم.

 در این صورت تا حدودی سبک نئوکلاسیک مناسب خواهد بود. ولی هنوز هم برخی از تزئینات کابینت های نئو کلاسیک مثل تاج های ابزار دار و تزئیناتی که کابینت ها را برجسته و پر کار نشان دهد حذف می شوند.

نورپردازی و لوسترها در سبک اسکاندیناوی :

در این سبک بیشتر از نورهای متمرکز استفاده می کنند. مثلا می توان در فضا ناهارخوری از چراغ های تک شاخه ساده استفاده نمود. در این سبک ما برای بخش های مخلتلف می توانیم از انواع مدل های چراغ های آویز سقفی که دارای مدل های زیبا ولی در عین حال ساده هستند استفاده کنیم.

 همانطور که در بالاتر اشاره کردم از نور طبیعی بسیار بهره می برند. بنابراین پنجره های مورد استفاده برای پنجره اغلب پرده توری و نازک هستند . و بیشترین نور را از خود عبور می دهند.

دکوری ها و سایر تزئینات فضا :

وقتی نوبت به تزئینات و دکوری برای فضا می رسد معمولا در فضا قفسه هایی با فریم ها و صفحات ظریف از ترکیبی از چوب و فلز برای چیدمان لوازم موجود در فضا استفاده می کنند.

 دکوری ها بسیار ساده و به دور از هر گونه ظواهر اضافه و عجیب و غریب هستند. مثلا می توانند برای تزئینات دیوار از آینه هایی با فریم گرد یا آینه های قدی با فریم کشیده و ظریف برای دیوار استفاده نمود. یا اینکه قاب عکس های مورد نظررا به صورت نامنظم یا با یک الگوی خاصی روی دیوار بچینید.

  سنگ و سرامیک بوک مچ و فورمچ- 2 متریال شگفت انگیز در معماری

برای اینکه این فضا ها را گرم نشان دهند از پوست و پارچه های پشمی، چرم در دکور فضا به خوبی استفاده می کنند. در این سبک تاکید بر استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب ، گیاهان، چرم و … است .

 بنابراین بخشی از روح بخشی و انرژی فضا در سبک اسکاندیناوی توسط گیاهان مختلف تامین می شود. بعلاوه گیاهان علاوه بر انرژی در رنگ بخشی به فضا نیز نقش دارند.

سخن پایانی :

اسکاندیناوی سبکی است که در دل فضاهایش سادگی ، گرما، و آرامش جا خوش کرده است. اگر از پیچ و خم شلوغی های بی مورد فضا خسته شده اید . و به دنبال آرامش و سادگی و زیبایی در کنار هم هستید . یک دکوراسیون اسکاندیناوی با تمام جلوه های ساده و راحت آن همان چیزی است که فضای منزل یا محیط کارتان بدان نیاز دارد.

 اگر برای دکور فضا منزل تان به یک راهنمای مطمئن و با تجربه نیاز دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما با کارشناس ما در این زمینه گفتگو نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)