شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 18853
بازدید: 2149

مقدمه :

کابینت پلی اورتان چیست ؟

اگر تابحال اسم کابینت پلی اورتان به گوشتان نخورده و این اولین باری است در مورد این مدل کابینت می شنوید و اگر فکر می کنید که پلی اورتان یک جنس خاص برای ساخت کابینت است باید این اشتباه را اصلاح کنم . پلی اورتان در واقع نوعی رنگ شیمیایی برای رنگ کردن کابینت است. که به دلیل کیفیت و مقاومت بالایی که در برابر ضربه و خش و رطوبت در کابینت ها ایجاد می کند این روزها در بین سازندگان و طراحان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است .

 

اما دلیل محبوبیت کابینت ها با رنگ پلی اورتان چیست ؟

 

 • از اولین دلایل محبوبیت طیف رنگی گسترده آن برای اجرا بر روی کابینت می باشد . اگر تابحال مجبور بودید در هنگام طراحی از یک بازه رنگی محدود برای کابینت استفاده کنید اکنون بعنوان یک طراح می توانید از انواع مدل رنگ تیره ، روشن ، مات ، براق برای طراحی تان استفاده کنید .در واقع ما یک پالت رنگی گسترده از این متریال در اختیار داریم.
 •  
 • مهمترین ویژگی دیگر آن این است که استفاده از این رنگ برای کابینت باعث افزایش مقاومت ام دی اف در برابر رطوبت ، خش و ضربه می شود. معمولا کابینت های آشپزخانه به دلیل رطوبت حاصل از سینک ظرفشویی و شستشوی کف و سایر موارد در معرض رطوبت زیاد و پوسیدگی قرار دارند. بنابراین استفاده از این نوع رنگ مقاومت ام دی اف در برابر رطوبت را بسیار بالا می برد.شاید بهتر است بگوییم کابینت ها ضد آب می شوند.
 •  
 • مقاومت بالای رنگ پلی اورتان از دیگر مزایای اجرای کابینت با این نوع رنگ است. چرا که این رنگ به شدت در برابر اشعه خورشید و باران اسیدی، رنگ های شیمیایی مقاومت است .  به دلیل همین ویژگی مقاومت بالا از آن برای رنگ آمیزی چوب که مقاومت بسیار پایین در برابر عوامل تخریب کننده دارد استفاده می شود . بنابراین مقاومت کابینت های ساخته شده از چوب بسیار بالا می رود.
 •  
 • اما تمام این مزایا در کنار هم باعث گران شدن کابینت های اجرا شده با این رنگ می شود . شایداین عیب شناخته شده در ذهن افراد در مورد کابینت های پلی اورتان باشد. البته نمی توان این را عیب به حساب آورد .چرا که با توجه به دوام بسیار بالای کابینت های پلی اورتان اگر در ابتدا کمی هزینه بیشتر برای ساخت آن به شما تحمیل شود اما در نهایت با توجه به مزایایی که دریافت می کنید متوجه خواهید شد که هزینه بیشتر در کنارش دوام و زیبایی بیشتری را برای فضای مورد نظرتان به ارمغان آورده است.
  12 مورد از مهم ترین کفپوش های ساختمانی که هر طراح باید بشناسد

رنگ پلی اورتان برای چه سبک کابینتی اجرا می شود ؟

 

رنگ های پلی اورتان برای هر سه سبک مدرن کلاسیک و نئوکلاسیک قابل اجرا می باشد. ولی بیشتر برای کابینت هایی با سبک نئوکلاسیک و انزو مورد استفاده قرار می گیرند. به این دلیل که در سبک کلاسیک از ام دی اف خام استفاده می کنیم و نیازی نداریم که رگه های طبیعی چوب را در ظاهر کابینت ببینیم. بیشتر هدف از سبک نئوکلاسیک ساده کردن طرح های کلاسیک است . پس ام دی اف خام را پس از برش با رنگ پلی اورتان رنگ آمیزی می‌ کنیم.

پالت رنگی رنگ های پلی اورتان :

همانطور که در بالا اشاره شد شما با کمک این نوع رنگ می توانید هر رنگی را هم به صورت مات و هم براق اجرا کنید. نمونه ای از انواع رنگ های پلی اورتان را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

ما دو نوع رنگ پلی اورتان داریم یک رنگ بر پایه آب و دیگری رنگ بر پایه روغن .

 1. پلی اورتان بر پایه آب رقیق تر بوده و زودتر خشک می شود .
 2. پلی اورتان بر پایه روغن بر عکس غلیظ تر بوده و دیرتر خشک می شود.


نکات تکمیلی در مورد کابینت های پلی اورتان :

 • به کابینت های ساخته شده با این رنگ کابینت پوششی نیز گفته می شود.
 • برای ساخت این نوع کابینت ها از ام دی اف خام استفاده می شود.
 • کیفیت و چسبندگی رنگ پلی اورتان بسیار بالا است.
 • در صورت عدم نگهداری اصولی و قرار گرفتن در شرایط نامطلوب رنگ آن کدر می شود.
 • در صورت استفاده از پلی اورتان امکان پیاده سازی هر رنگی به صورت مات یا براق وجود دارد.
 • مقاومت کابینت های پوششی بیشتر به تعداد لایه های رنگ نیز بستگی دارد اگر لایه های رنگی بر روی سطح کابینت کم باشد مقاومت آن پایین می آید.
  گابیون یا تور سنگ چیست و چگونه می توان از آن در محوطه سازی استفاده نمود؟

خوب دوستان نکات مهم در مورد این نوع کابینت ها در این مقاله با دقت بیان شده است و امیدوارم که برای شما نیز مفید واقع شود. اگر سوالی در زیمنه طراحی کابینت ها دارید می توانید در بخش کامنت های همین مقاله یا از طریق بخش تماس با ما آن را مطرح نمایید تا شما را در این زمینه بیشتر راهنمایی کنیم.

امتیاز