شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 22536
بازدید: 2149

با دو متریال زیبای سنگ و سرامیک بوک مچ و فورمچ در معماری بیشتر آشنا شویم 

مقدمه :

سنگ یکی از آن متریال های گران قیمت است که با رگه های طبیعی موجود آن می توان بر زیبایی هر فضایی افزود. این روزها سازندگان و طراحان سعی می کنند که با کمک همین رگه های طبیعی سنگ ها طرح خاصی را بر روی کف یا دیوارها اجرا کنند و طرح خاصی را به ذهن بیننده انتقال دهد.

 این بازی با طرح ها و رگه های طبیعی سنگ ها برای ایجاد یک شکل خاص باعث تولید و ساخت نوعی سنگ و سرامیک شده که به آن ها سنگ های بوک مچ و فورمچ گفته می شود. اما برویم و ببینیم که این سنگ و سرامیک بوک مچ و فورمچ دقیقا چه هستند ؟

سنگ و سرامیک بوک مچ و فورمچ چیست ؟

در واقع بوک مچ و فور مچ دو الگوی چینش و نصب سنگ و سرامیک بر روی کف و دیوارها هستند. به صورت ساده تر اگر بخواهم بگویم بعضی از سنگ ها مثل سنگ اونیکس، سنگ های مرمر طرح دار ، دارای رگه هایی هستند که :

 اگر این رگه ها را به صورت قرینه دو تایی یا چهارتایی در کنار هم دیگر قرار دهند یک طرح با مفهوم و منظم خواهیم داشت. پس برای ایجاد سنگ های بوک مچ از الگوی قرینه سازی استفاده می شود.

 تصور سازنده این است که این سنگ ها را یا به صورت تایل های دو تایی به شکل یک کتاب باز در کنار هم منطبق کند. در این صورت ما سنگ یا سرامیک بوک مچ را خواهیم داشت.
اما در موراد دیگری قرینه با قرار دادن دو قطعه سنگ در کنار هم به نظر ناقص می رسد. پس در این موارد چهار اسلب سنگ را در کنار هم قرار می دهند . در نتیجه طرح قرینه ما حاصل قرار گرفتن چهار اسلب سنگ در کنار هم است.

  ایده هایی برای پیاده سازی کافی بار در منزل و محل کار

 در این صورت به سنگ یا سرامیکی که با این روش در ساختمان استفاده می شود سنگ یا سرامیک فور مچ گفته می شود.

نحوه تولید و ساخت سنگ و سرامیک بوک مچ و فورمچ :

همه مراحل قرینه سازی این سنگ ها در محل استخراج و سپس در کارخانه انجام می گیرد. و معمار فقط وظیفه نصب بر طبق الگوی آن را بر عهده دارد. اسلب های سنگ برای استفاده در فضا دارای ابعاد مشخصی هستند. 

بعد از استخراج قطعات سنگ ، در کارخانه این سنگ ها کد گذاری می شوند . مثلا برای سنگ بوک مچ دو قطعه با کد A و B داریم . سنگ های با کد A در جهت عادی و رویه قرار داده می شوند. 

سنگ هایی با کد B در جهت پشت سنگ صیقل خورده و قرار داده می شود. حال اگر ما بخواهیم الگوی سنگ یا سرامیک فورمچ را تولید نماییم دو قطعه دیگر نیز با کد های C و D نیز خواهیم داشت.و به همین ترتیب این کار بر روی دو قطعه دیگر هم انجام می شود.

سنگ های مناسب برای ساخت بوک مچ و فورمچ :

نکته ای که باید بدانیم این است که هر سنگی را نمی توان برای ساخت سنگ و سرامیک بوک و فورمچ استفاده نمود. بلکه مهم ترین نکته در ساخت سنگ و سرامیک بوک مچ و فور مچ این است که سنگ ها دارای الگوی خاصی باشند.

در این صورت است که می توانیم آنها را به شکل یک پازل دو تایی یا چهارتایی در کنار هم قرار دهیم . و پس از انطباق قطعات در کنار هم واقعا یک طرح خاص و واضح داشته باشیم . 

  تفاوت های مهم بین تراس ، ایوان و بالکن که شما نمی دانید ؟

هر طرح شلوغ و در هم ریخته ای را نمی توانیم به صورت دو تایی یا چهار تایی قرینه کنیم. از این رو سازندگان برای تولید این نوع از طرح ها از سنگ های خاصی استفاده می کنند.
به صورت کلی سنگ های مناسب برای ساخت سنگ و سرامیک بوک مچ عبارتند از :

  1. سنگ های اونیکس 
  2. سنگ های تراورتن 
  3. سنگ های گرانیت 
  4. سنگهای چینی یا کریستالی 
  5. بعضی از سنگ های مرمر طرح دار

بهترین مکان ها برای استفاده سنگ و سرامیک بوک مچ :

کار تولید و ساخت این سنگ ها و الگوی زیبایی که ایجاد می کنند باعث شده که این سنگ ها نسبتا گران باشند. بنابراین در فضاهای لوکس مثل هتل ها یا فضاهای تجاری لوکس بیشتر از آن ها استفاده شود. 

جدای از این که این نوع سنگ ها برای فضاهای لوکس که از پس هزینه های مربوط به اجرا بر می آیند بیشتر به کار می رود. در مورد ابعاد فضای مورد نظر نیز باید بگویم که هر چقدر فضای مورد نظر بزرگتر و باز تر باشد طرحی که قرار است اجرا شود بیشتر به چشم می آید.

 بعلاوه بهتر می توان الگوهای مختلف را برای فضا در نظر گرفت. بعنوان مثال در فضایی با یک سالن پذیرایی بزرگ ، یا سرویس بهداشتی های بزرگ در منازل لوکس می توانیم در کف یا دیوارها از طرح های بوک مچ و فورمچ  به خوبی استفاده کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)