شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 20946
بازدید: 1889

با مثلث کار در آشپزخانه بیشتر آشنا شوید

مقدمه :

امروز می خواهم در مورد مطلب بسیار مهمی در زمینه طراحی فضای آشپزخانه با شما صحبت کنم که اگر یک طراح تازه کار یا یک خانم خانه دار هستید ممکن است که این مطلب را ندانید؟
موضوع امروز ما در مورد مثلث کار در آشپزخانه است . اگر تابحال این اصطلاح به گوشتان نخورده و نمی دانید که مثلث کار در آشپزخانه چیست ؟ برویم با این اصطلاح و استانداردهای پیاده سازی ان بیشتر آشنا شویم.

مثلث کار در آشپزخانه چیست ؟

باید بگویم که مثلث کار در آشپزخانه یک دستورالعمل آزمایش شده است که به شما کمک می کند تا برای دسترسی فضاهای کار در آشپزخانه خطوط ترافیکی روشنی طراحی نمایید تا شلوغی و احتمال برخورد به وسایل مختلف را از بین ببرد. 

اگر به زبان خودمانی بخواهم بگویم یعنی اینکه شما مهم ترین وسایل آشپزخانه را مثل سینک، یخچال و گاز را به شکل یک مثلث در سه گوشه مهم در آشپزخانه طوری قرار دهید که بیشترین دسترسی با کمترین ترافیک و برخورد وجود داشته باشد.

طبق استاندارد های ارائه شده باید فاصله هر ضلع مثلث بین 4 تا 9 فوت یعنی (1.2 متر تا 2.7 متر ) باشد. این باعث می شود تا آشپزخانه به یک مکان مناسب برای پخت و پز و قرار دادن مواد غذایی برسد و فضای کافی بین لوازم اصلی برای جابجایی وجود دارد.

استانداردهای لازم برای ایجاد یک مثلث کار موثر در آشپزخانه :

برای اینکه به را حتی بتوانید در آشپزخانه خود آشپزی کنید طراحان توصیه می کنند که مثلث کار را در آشپزخانه خود برای چیدمان وسایل رعایت کنید. بدین مفهوم که فاصله بین وسایل اصلی و مهم آشپزخانه  را رعایت کنید.

یعنی فاصله کابینت های مواد غذایی و یخچال فریرز ، بخش سینک ظرفشویی و کانتر و بخش مربوط به پختن و پز نه آنقدر زیاد باشد که برای دسترسی به هر بخش فاصله زیادی را طی کنید. نه اینکه آنقدر کم باشد که به اشیا مختلف برخورد و امکان حرکت نداشته باشید.

  انواع مدل های پرده در دکوراسیون داخلی و کاربردهای آن ها

برای این منظور می توانید از استانداردهای زیر برای چیدمان وسایل در آشپزخانه استفاده نمایید.

  • مجموع سه ضلع مثلث نباید بیشتر از 26 فوت یعنی 7.9 متر شود.
  • اندازه هر ضلع مثلث باید بین بین 4 تا 9 فوت یعنی (1.2 متر تا 2.7 متر ) باشد.
  • هیچ یک از اضلاع مثلث نباید بیشتر از 30 سانتی متر جزیره را برش دهد.
  •   هیچ الگوی ترافیکی اصلی نباید از مثلث عبور کند.

انواع پلان های آشپزخانه و مثلث کار قابل اجرا برای هریک :

طبق تصویر زیر بسته به اینکه پلان طراحی آشپزخانه به چه شکلی باشد ما مثلث کار را به یکی از اشکال زیر در فضای آشپزخانه اجرا می کنیم . انواع اشکال پلان آشپزخانه به صورت های زیر طراحی می شوند:

  • آشپزخانه خطی (گالی)
  • آشپزخانه دو طرفه (موازی)
  • آشپزخانه L شکل
  • آشپزخانه U شکل
  • آشپزخانه G شکل
  • آشپزخانه جزیره

آشپزخانه خطی :

این نوع پلان برای آشپزخانه های مستطیلی شکل و باریک که فضا کم است به کار می رود. در این نوع آشپزخانه ها میز کار به طور مساوی در دو طرف توزیع شده است.

 در نوع اولیه این نوع آشپزخانه ها که توسط طراحان طراحی شده بود سینک ظرفشویی و ماشین ظرفشویی به همراه فضای آماده سازی غذا در یک طرف قرار داشتند. و  یخچال فریزر نیز در طرف دیگر و روبه روی محدوده پخت و پز قرار داشت.

بعدا بازنگری در طراحی این آشپزخانه اصلاحاتی انجام گرفت . یک میز جزیره در کنار محدوده پخت و پز اضافه شده که به عنوان میز کار عمل می کند . یخچال فریزر نیز به کنار سینک ظرفشویی منتقل شده است.

آشپزخانه دو طرفه :

در این مدل آشپزخانه ها که شکل دیگری از آشپزخانه های خطی هستند امکان قرار گیری کابینت ها در گو شه وجود ندارد. بنابراین به صورت دو ردیف موازی هم طراحی می شوند. 

  نکات ضروری در طراحی کابینت (ابعاد استاندارد کابینت دیواری ، هود و ...) که هر طراحی باید بداند

در این گونه آشپزخانه تعداد کابینت های زمینی زیاد است . پس ممکن است فضای رفت و آمد کم باشد . در این صورت باید توجه داشته باشیم که فاصله بین دو ردیف کابینت کم نباشد تا امکان جابجایی راحت فراهم  شود.

آشپزخانه G شکل :

اصطلاح G برای نوعی از آشپزخانه با یک جزیره فرعی، فضای آماده سازی و چهار دیوار برای کابینت های ذخیره مواد غذایی همچنین تعداد زیادی کابینت زمینی اطلاق می شود. این آشپزخانه دقیقا مثل حرف G طراحی می شوند . دقیقا وسایل نیز به همین شکل در آشپزخانه چیدمان می شوند.

در قسمت زائده حرف G یک جزیره کوچک قرار دارد که می تواند به عنوان میز کار استفاده شود .(می توان در این قسمت سینک ظرفشویی قرار داد یا اینکه برخی لوازم آشپزی و پخت و پز) . هم می توان ین قسمت را بعنوان فضای ناهار خوری در نظر گرفت.

طراح این سبک آشپزخانه آن را طوری طراحی کرده است که بر روی بازوی کوچک حرف G یک سینک ظرفشویی بزرگ با یک شیر تک اهرمی قرار داده شود. سپس محدوده پخت و پز، یخچال فریزر، کابینت ها ، و پیشخوان نیز بر روی هلال G به ترتیب طراحی شوند.

آشپزخانه جزیره :

در آشپزخانه های با یک جزیره مرکزی معمولا فضای زیادی وجود دارد . می توان از این فضا برای میزکار و یا حتی قسمتی از آن را به عنوان میز ناهار خوری استفاده نمود . می توان در قسمت جزیره سینک ظرفشویی یا حتی بخش پخت و پز را قرار داد .

در مواردی که جزیره بعنوان میز کار استفاده نمی شود باید در نظر داشت که جزیره به گونه ای طراحی شود که فاصله زیادی بین وسایل اصلی آشپزخانه ایجاد نمی کند . در آشپزخانه هایی با جزیره بزرگ می توان هم از ان به عنوان میز کار استفاده نمود و هم در قسمتی از آن میز ناهار خوری را قرار داد.

آشپزخانه L شکل :

در آشپزخانه به فرم  L تمام وسایل در گوشه های آشپزخانه چیده شده اند .بنابراین فضای وسط آشپزخانه خالی و بدون هیچ گونه شلوغی در دسترس است.در یک بازو آشپزخانه کابینت های دیواری تا سقف و در زیر آن کابینت های زمینی برای قرار گیری ظروف آشپزخانه، قابلمه ها ، کابینت های ذخیره مواد غذایی در دسترس هستند.

  6 ویژگی سبک دکوراسیون مینیمال که در طراحی تان بایدآنها را به کار ببرید

آشپزخانه U شکل :

این آشپزخانه دقیقا به فرم حرف U طراحی می شود و هم در فضاهای کوچک و هم در فضاهای جادار به خوبی می توان در این آشپزخانه کار نمود. با وجود فضای محدود در این آشپزخانه اما گردش و کار کردن در فضای این آشپزخانه بسیار راحت است.

در این آشپزخانه تمام لوازم آشپزخانه بر روی سه ضلع U قرار می گیرند . در صورتی که آشپزخانه فضای کافی داشته باشد می توان برای آن یک جزیره زیبا نیز طراحی نمود تا بعنوان میز ناهار خوری استفاده شود.

شاید اگر تصاویر را نگاه کرده باشید به نظرتان بیاید آشپزخانه U شکل دقیقا همان آشپزخانه G شکل باشد. از نظر شکل تقریبا شبیه هم هستند. با این تفاوت که آشپزخانه G دارای یک دیوار چهارم نیز هست که همان جزیره آشپزخانه می باشد . فضای ذخیره مواد غذایی و سطح کار حول چهار دیوار شکل می گیرد.

سخن پایانی :

مقاله ما در زمینه مثلث کار در آشپزخانه در همین جا به پایان رسید . نکته ای که شاید فرصت نشد در طول مقاله بدان اشاره کنم این است که دستورالعمل های مثلث کار قوانین الزام آور نیستند ولی استانداردهایی هستند که بر اثر تجربه و به خاطر نیاز افراد در فضای کار به وجود آمده اند.

همانطور که شاید اصول فنگ شویی اتاق خواب که در مقاله دیگری بدان اشاره کردم قانون نیستند. بلکه اصولی برای کسب آرامش بیشتر هستند . همیشه اگر به هدف مان از دکوراسیون فضا که چیدمان بهتر و آرامش بیشتر است توجه کنیم خودمان به دنبال استانداردها و الگوهایی برای آرامش بیشتر کارفرما خواهیم بود.

5/5 - (2 امتیاز)