شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 19011
بازدید: 1514

یراق آلات کابینت چیست ؟

مقدمه :

قبل از اینکه بخواهم در مورد انواع یراق آلات کابینت در دکوراسیون داخلی صحبت کنم یک تعریف کوتاه دشاته باشیم در مورد اینکه یراق آلات کابینت چیست ؟
در واقع یراق آلات از جمله ملزومات غیر چوبی برای استفاده در کابینت ها هستند که برای اتصال قطعات مختلف کابینت به یکدیگر ، کارکردن راحت با بخش های مختلف کابینت استفاده از آن ها ضروری است و در صورت عدم استفاده از آنها استفاده از کابینت ها تقریبا غیر ممکن می شود. اما برویم با انواع یراق آلات کابینت بیشتر آشنا شویم.


انواع یراق آلات کابینت :


یراق آلات یا در فضای داخلی نصب می شوند و مخفی هستند مثل ریل ، جک ، پیچ ها و .. یا در فضای بیرونی نصب می شوند و جنبه دکوری و تزئینی نیز دارند مانند دستگیره کابینت و …

دستگیره کابینتی :

دستگیره یکی از مهمترین یراق های مورد استفاده برای کابینت ها می باشد. چرا که علاوه بر جنبه تزئینی و زیبایی ظاهر باز و بسته کردن درب ها و کشوها را آسان تر می کند . بدون دستگیره کابینت عملا کار باز و بسته کردن کابینت ها غیر ممکن می شود. دستگیره توسط دو پیچ به صورت مخفی به درب ها نصب می شوند. بسته به جنس کابینت و ظاهر آن دستگیره ها انواع مختلف و متفاوتی دارند. اگر برای طراحی تان به دنبال آبجکت دستگیره کابینت هستید روی همین لینک کلیک کنید.

لولا:


یک یراق توکار که وظیفه اتصال درب به بدنه را بر عهده دارد و نقش زیبایی ندارد. چرا که دیده نمی شود. البته که این یراق یکی از مهمترین یراق های کابینتی می باشد.لولا ها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به لولا های گازور ، آرام بند، لولای مخفی و … اشاره کرد . هر کدام از این لولا ها مصارف خاص خود را دارد و برای جاهای متفاوتی استفاده می شود.

  سبک بوهمیایی چیست؟ و چگونه دکوراسیون فضای شما را متحول می کند؟

قفل :

در صورتی که کارفرما سفارش داده باشد، قفل می تواند به یک یراق کاربردی برای کشوها و کابینت ها تبدیل شود. در مواردی نیز والدین از قفل برای جلوگیری از دسترسی کودکان به فضای داخل کشوها و کابینت ها استفاده می کنند.  این یراق جنبه امنیت و محافظت از لوازمی را دارد که نیازی به دسترسی عمومی آن ها نیست. قفل نیز تنوع و گستردگی بسیار زیادی دارد . از انواع مدل های قفل می توان به قفل یخچالی ، قفل بوفه ،قفل کابینت کودک ، قفل کمدی، قفل ریلی و .. اشاره نمود.

ریل :

یک جزء بسیار مهم برای کشوها و باز و بسته کردن آن ها می باشد . در گذشته که ریل ها وجود نداشتند یک شیار چوبی در داخل بدنه کابینت ایجاد می کردند تا کشو بر روی آن حرکت کند.ریل ها در انواع مختلف و برای کاربردهای متفاوتی می باشند از انواع نمونه ریل ها می توان به ریل ساده ، مخفی ، بدنه دار و… اشاره نمود.

مگنت کابینت :

شاید شما هم در طراحی برخی کشوها و کاینت ها دیده باشید که بر روی درب هیچ گونه دستگیره ای برای باز و بسته کردن درب وجود ندارد . این گونه درب ها برای باز و بسته شدن نیاز به فشار دادن دارند. بدین صورت که یک گوشه کشو یا درب را به سمت داخل فشار می دهیم و درب باز و بسته می شود. به این نوع درب ها درب های مگنتی می گویند. مگنت یک قطعه فلزی استوانه ای است که به وسیله پیچ و مهره در قسمت داخلی درب نزدیک لبه ها نصب می شود. یکی از مزایای مگنت زیبایی ظاهری کابینت ها بدون دستگیره است. اما ممکن است به مرور زمان مگنت خراب شود و گیر کند . مزیت دیگر آن نصب آسان است اما عیب آن ماندن اثر دست بر روی درب ها می باشد.

  8 متریال پرکاربرد در ساخت کابینت های آشپزخانه

جک :


یکی از قسمت هایی است که برای باز نگه داشتن درب هایی که روبه بالا باز می شوند کاربرد دارد. معمولا درب های آبچکان کابینت که به صورت روبه بالا باز می شوند برای باز نگاه داشتن درب کابینت از جک استفاده می کنند. از نظر جنس جک کابینت از جنس هایی مثل فولاد زنگ نزن، برنج و یا پلاستیک ساخته می شوند . از نظر مدل نیز در مدل های جک پمپی، جک بازویی ، جک ساعتی، جک بالا باز شو و جک پایین بازشو و .. در بازار موجود می باشد.

پایه کابینت :


یک جز بسیار مهم که برای ایجاد فاصله بین کف کابینت و زمین و در زیر کابینت ها نصب می شود.این ایجاد فاصله بین کابینت و زمین که به وسیله نصب پایه کابینت انجام می شود از پوسیدگی کف کابینت بر روی زمین در اثر رطوبت نیز جلوگیری می کند. پایه های کابینت نیز در انواع و اشکال و با ارتفاع های متفاوت در بازار موجود می باشند.

بست آتاژور :


شاید شما هم بر روی کابینت ها در قسمتی که درب های شیشه ای به کابینت متصل می شوند دقت کرده باشید که نگه دارنده درب های شیشه با بقیه درب ها متفاوت است. بست آتاژور در واقع برای اتصال درب های شیشه ای و چوبی که استحکام کمتری دارند به بدنه اسفاده می شود. بعلاوه اینکه برای اتصال آینه به دیوار نیز از این گونه بست ها استفاده می شود.

پیچ :

یک یراق بسیار ساده ولی پرکاربرد که برای نصب کابینت یا هر وسیله دیگری به دیوار استفاه می شود. با وجود اینکه از نظر شکل ظاهری ساده است اما در انواع مختلف و با اندازه های مختلف و برای کارهای متفاوتی از آن استفاده می شود.مثل

 • رول پلاک
 • پیچ دستگیره
 • پیچ ام دی اف
 • پیچ سوکتی 
 • پیچ آلن و…
  گابیون یا تور سنگ چیست و چگونه می توان از آن در محوطه سازی استفاده نمود؟

مثلا از پیچ رول پلاک برای اتصال کابینت ها و کمدها به دیوار استفاده می شود.برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر از پیچ ام دی اف استفاده می شود.

سایر یراق آلات :

یراق آلات دیگری نیز هستند که بصورت گسترده در وسایل دیگر مثل کمد ها ، درب ها و .. نیز استفاده می شوند که در زیر به آنها اشاره نموده ام:

 • نگه دارنده طبقات
 • گل پیچ
 • قرنیز آب بندی
 • گونیا
 • چرخ
 • لوله
 • فلنچ و …

مهمترین و پرکاربرد ترین یراق آلات مورد استفاده برای کابینت ها را در این مقاله به شما معرفی نمودیم. لازم به ذکر است که این یراق آلات علاوه بر کابینت برای کمدها ، درب ها و لوازم مختلف دیگر استفاده می شوند اما ما با هدف اینکه در هنگام طراحی کابینتها چه نوع یراق آلاتی را می توان برای کابینت ها استفاده کرد آن ها را در این مقاله به شما معرفی نمودیم.

امتیاز