شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 38729
بازدید: 1530

تکسچر و متریال در تری دی مکس چیست؟

مقدمه :


بعد از نصب و آشنایی با نرم افزار تری دی مکس دو مفهوم دیگر که شاید برای کارآموزان نا آشنا و نامفهوم باشند این مفهوم که متریال چیست و چه تفاوتی با تکسچر دارد می باشد.
اگر که مشتاق هستید با این دو مفهوم به خوبی آشنا شوید پس این مطلب را از دست ندهید؟

متریال چیست ؟

به صورت کلی وقتی که یک آبجکت را در تری دی مکس طراحی می کنیم تا زمانی که به آن متریال ندهیم مشخص نمی شود که این آبجکت از چه جنسی ساخته شده است . 

بعنوان مثال یک مبل را در نظر بگیرید قسمت نشیمن گاه آن از جنس ابر و پارچه و قسمت بدنه و کلاف آن از جنس چوب می باشد اما اگر ما برای آن دو متریال پارچه و چوب را نسازیم و به آن اضافه کنیم در رندر مشخص نخواهد بود که جنس آن یا در واقع متریال آن چیست؟

پس به صورت کلی متریال عنصر سازنده یک آبجکت را مشخص می کند که از جنسی ساخته شده است. وقتی که ما برای یک آبجکت متریال تعیین می کنیم در واقع مشخص می کنیم که وقتی نور به شی می تابد چگونه دیده شود؟

آن شی تیره و کدر است یا شفاف است و نور را خود عبور می دهد.  اینکه سایه ای در محیط ایجاد می کند چگونه باید باشد؟ تمامی این تنظیمات از خصوصیت واقعی آن متریال در دنیای واقعی برگرفته شده است 

این خصوصیات از واکنش واقعی آن متریال در دنیای واقعی در برابر نور و سایر پدیده های طبیعی دیگر مثل شب، هوای بارانی و … برگرفته شده است. متریال های طبیعی که در طبیعت یافت می شوند مانند چوب ، سنگ ،آب ، خاک،چمن، ماسه و …می باشند 

  آموزش کار با ابزار percent snap در تری دی مکس

 متریال های مصنوعی هم شامل شیشه ، پلاستیک ،طلا،آسفالت ،چینی، فلز و … می شوند. پس شما باید به هر آبجکتی که درست می کنید متریال بدهید تا در رندر شکل حقیقی آن به درستی مشخص باشد.

متریال دهی به آبجکت ها :


همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم باید برای آبجکت ساخته شده یک متریال بدهیم تا در رندر به صورت حقیقی دیده شود. در غیر اینصورت اگر آبجکت هیچ متریالی نداشته باشد در رندر به شکل یک آبجکت با رنگ های پایه که آبجکت ها ترسیم می شوند دیده می شود. 

برای متریال دهی یا باید متریال مربوطه را بسازید که باید تنظیمات ساخت یک متریال را به خوبی بدانید.  معمولا برای طراحان تازه کار این کار دشواری به حساب می آید.

 یا اینکه باید از متریال های آماده برای تری دی مکس استفاده کنید. در خود تری دی مکس نیز تعدادی متریال پیش فرض و خام موجود است که با دادن تنظیمات می توانید یک متریال از آن ها بسازید.

تکسچر چیست و چه تفاوتی با متریال دارد ؟

تکسچر نیز مشابه متریال به آبجکتی که طراحی کرده ایم بافت می دهد و در نتیجه نهایی ظاهر آن را مشخص می کند. اما تکسچر فقط یک عکس است که با انتصاب آن به آبجکت ظاهر آبجکت مشخص می شود.

 اما اگر بخواهیم نحوه نمایش آن آبجکت در شرایط مختلف را نشان دهیم مثلا انعکاس نور بر روی شیشه و یا مثلا وقتی که نور خورشید با شدت بیشتر یا کمتری بر گیاهان می تابد در طبیعت آن ها را تیره تر یا روشن تر نشان دهیم این تنظیمات فقط بر روی متریال قابل پیاده سازی و اجرا است.

  خروجی گرفتن از پروژه 3Ds Max برای استفاده در اتوکد

به صورت کلی تر تکسچر می تواند جزئی از متریال باشد و با کمک آن جزئیات دقیق تری را به آبجکت بدهیم. مثلا شما می توانید در تنظیمات تکسچر میزان کثیفی یک آبجکت  را تعیین کنید.    

 

انواع تکسچرها و کاربرد شان :

تکسچر نیز مانند متریال دارای دسته بندی های مختلفی است که هر کدام از آن ها در جای مخصوص به خودشان به کار می روند.

تکسچرهای hdri : 

در واقع این نوع تکسچر ها تصاویر 360 درجه ای هستند که از فضاهای طبیعی گرفته شده اند. از این تکسچرها برای شبیه سازی محیط بدون نیاز به مدل سازی استفاده می شود. 

مثلا فرض کنید قرار است برای یک ویلا فضای خیابان را شبیه سازی کنیم در این صورت لازم نیست حتما خیابان ها و ساختمان های اطراف را مدل سازی کنیم می توانیم از یک تکسچر اچ دی آر آی خیابان استفاده کنیم. از کاربردهای دیگر آن هم نور پردازی یک محیط در شرایط مختلف مثل هنگام غروب آفتاب ، شب ، هوای بارانی و .. می باشد.

 

تکسچر pbr :

از این نوع تکسچرها برای رئال شدن رندر به جای تکسچر معمولی استفاده می کنیم. در واقع این تکسچرها مجموعه ای ازتکسچرها با کیفیت 4k هستند و مجموعه ای از خصوصیات مثل انعکاس و شفافیت ، رنگ پایه ، میزان برجستگی و فرورفتگی ، کثیفی و تمیزی یک شی را در خود دارند  با استفاده از تکسچرها شما خیلی سریعتر به خصوصیات ریال یک المان دست می یابید. 

  آموزش کار با viewport ها - سربرگ های چیدمان در صفحه

تصاویر cut out :

تصاویری بدون پس زمینه هستند که از عناصر حقیقی  تهیه شده اند. این تصاویر با کیفیت بسیار بالا بوده و با پسوند png تولید می شوند. از این تصاویر در نرم افزارهای مثل تری دی مکس و فتوشاپ و … استفاده می شود. در تری دی مکس در موارد زیادی شما می توانید به جای یک مدل سه بعدی از این تصاویر در پروژه استفاده نموده و از زاویه خاصی رندر گرفته که به هیچ وجه معلوم نشود که این یک تصویر دو بعدی بوده و در اینگونه موارد سرعت رندر افزایش یافته و حجم پروژه نیز کاهش می یابد.

اگر نیاز به دانلود تعداد زیادی تکسچر و متریال تری دی مکس دارید می توانید در بخش اشتراک ویژه ثبت نام کنید .

اشتراک ویژه بخشی در تری دی مکس یار است که به کاربران این امکان را می دهد تا با پرداخت یک هزینه اندک، روزانه هر چقدر که نیاز دارند آبجکت ، تکسچر و پروژه آماده ، کالکشن پروژه ، کالکشن آبجکت ، کالکشن تکسچر و… را دانلود نمایند.

5/5 - (3 امتیاز)