شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 21241
بازدید: 554

با دکوراسیون فضا به سبک کلاسیک بیشتر آشنا شویم

مقدمه :

اولین تجربه من در مورد طراحی کلاسیک مال زمانی است که 12 ساله بودم. به خانه جدید دایی جانم رفته بودیم.آنجا من اولین ملاقات را با یک خانه کلاسیک نسبتا قدیمی داشتم و عاشق آنجا شده بودم .

 اولین چیزی که توجهم را در خانه جلب کرد این بود که در هر فضایی که وارد می شدم طاق های هلالی که بر روی دیوارها ایجاد شده بودند. به سقف و حاشیه دیوارها که نگاه می کردم ابزار کاری ها ، گچبری های زیادی در خانه می دیدم .

و از همه مهمتر چیزی که در خاطرم مانده یک گچبری زیبا طلایی باشکوه به شکل گل های منبت و زیبایی بود که بر روی یکی از دیوارهای خانه دایی جان حک شده بود.امروز یادآوری آن خاطره باعث شد که برای تان در مورد سبک کلاسیک مقاله ای بنویسم .

هدف من از نوشتن این مقاله این است که :

  1.  با خواندن آن بفهمید که آیا دوست دارید که یک خانه کلاسیک داشته باشید؟ 
  2. ویژگی های بارز یک خانه کلاسیک چیست؟
  3. یا اینکه چگونه یک فضا را با سبک کلاسیک برای کارفرمای تان دیزاین کنید ؟
  4.  رعایت چه نکاتی در طراحی کلاسیک ضروری است؟

 سبک کلاسیک چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

هر وقت اسم طراحی کلاسیک را می شنیدم به صورت ناخودآگاه به یاد کشور انگلستان می افتادم. انقدر در فیلم و سریال های تلوزیون قصر ملکه الیزابت را دیده بودم که این را بدانم که این سبک خاص یک ریشه سلطنتی دارد.  و در واقع ریشه این سبک نیز از دو کشور انگلستان و فرانسه است که امروزه در بین خیلی از افراد فراگیر شده است.

گچبری ، ستون ها و ابزار کاری ها شاخصه اصلی سبک کلاسیک :

مهمترین عنصر در سبک کلاسیک گچبری و طرح های منبت است . وقتی که وارد یک خانه کلاسیک می شوید خوب به اطراف تان نگاه کنید. در یک طراحی کلاسیک در حاشیه دیوارها قرنیزهای زیبا طراحی شده و ما خط اتصال سقف به دیوار را مشاهده نمی کنیم. 

سقف ها اصلا ساده نیستند . وقتی نگاهی به سقف بیندازیم با گل های کلاسیک در وسط سقف ، دور لوستر بسته به سلیقه معمار رو به رو می شویم. در واقع سقف های کلاسیک رابیتس بندی و سپس منبت می شوند.

وقتی که سقف قرار باشد با این همه ابزار و گچبری طراحی شود پس استاندارد ارتفاع سقف تغییر می کند. و در خانه های کلاسیک ارتفاع سقف بیشتر از حد استاندارد معمول آن است. 
نکته بعدی این است که اغلب در خانه های کلاسیک معمولا مجسمه های گچی با تصاویری با الهام از شخصیت های مسیحیت همچون حضرت مریم ، عیسی ، فرشته و یا هر تصویر دیگری که کارفرما بپسندد را مشاهده می کنیم.

قرینه سازی :


در سبک کلاسیک مهمترین نکته این است که قرینه و تقارن را در همه فضا رعایت کنیم. یعنی اگر بر روی دیوار طاق کلاسیک طراحی نموده اید و در یک طرف آن یک ستون طراحی نمودید برای رعایت وزن و تعادل باید در سمت دیگر طاق نیز همان ستون به صورت قرینه تکرار شود.

  چگونه با کمک سبک مراکشی یک فضا را دیزاین کنیم ؟

معمولا در کارهای کلاسیک در یکسری از فضاها ستون های منبت را به صورت قرینه طراحی می کنیم. مثلا در دو طرف یخچال، دو طرف هود یا سینک یا گاز، دو طرف ویترین های شیشه ای و …

تزئین دیوارها و کف در سبک کلاسیک :

برای فضایی که قرار است در سبک کلاسیک طراحی کینم اگر بخواهیم با کاغذ دیواری آن را بپوشانیم حتما پوشش های دیواری با کیفیت بالا از جنس پارچه یا ابریشم انتخاب می شود. 

نکته دیگر اینکه معمولا کاغذ دیواری های کلاسیک ساده نیستند و دارای طرح های خاصی همچون گل ،پتینه و داماس هستند.اگر قرار است که دیوار با پنل های چوبی تزئین شود باید پنل هایی که بر روی آن ها منبت کاری وطرح های برجسته ایجاد شده اند را انتخاب کنید.
در طراحی کف به سبک کلاسیک معمولا کف را با سنگ می پوشانند. اما سنگ ها را به صورت ساده بدون طرح رها نمی کنند. بلکه آنها با طرح های واترجت کف تزئین می کنند.
در هنگام دکوراسیون فضا به سبک کلاسیک استفاده از فرش نیز بسیار مهم است. در طراحی های کلاسیک اگر قرار باشد که بخشی از فضا را با فرش بپوشانیم انتخاب فرش های ایرانی و ترکی را باید در اولویت قرار داد.

انتخاب مبلمان و فرنیچر ها در سبک کلاسیک :


یکی از مهمترین شاخصه مبلمان های کلاسیک منبت کاری های زیبای آن بر روی فریم مبل است. مبل های کلاسیک با طراحی های منبت و تاج های بزرگ شان در تمام فروشگاه های مبلمان یکه تازی می کنند. 

معمولا هر چقدر که تاج مبل یا تخت خواب بزرگتر باشد حالت تجمل و اشرافی گری آن بیشتر است. نکته بعدی در مورد مبل های کلاسیک نوع پارچه مبلمان است. که مبل هایی با پارچه های گران قیمت همچون مخمل در سبک های کلاسیک بیشتر استفاده می شود.

مبلمان های کلاسیک اغلب از چوب هایی با رنگ های تیره و گرم همچون چوب گردو و بلوط ساخته می شوند. در تزئیین مبلمان های کلاسیک، تمامی هنر های برجسته کاری بر روی اشیا مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته دیگر در مورد فرنیچرهای کلاسیک این است که تمام فرنیچرها به دلیل این که بر روی آن ها حکاکی و منبت کاری انجام می شود دیگر یک شکل هندسی ساده مثل دایره یا مربع ندارند. بلکه دارای طرح های منحنی و حالت دار با قوس و کمان های مخصوص به خود هستند.

در مبلمان های کلاسیک فقط رنگ قهوه ای که رنگ طبیعی خود چوب را است را نمی بینیم بلکه رنگ سفید، طلایی و نقره ای نیز از جمله رنگ های زیبا برای مبلمان های کلاسیک هستند. مثلا ممکن است فریم ، پایه های مبلمان و یا تاج ها به رنگ طلایی در بیایند.

  ویژگی منحصر به فرد کاشی های مراکشی که آن را از سایر کاشی ها متمایز می کند چیست؟

پالت رنگی در سبک دکوراسیون کلاسیک :

فضاهایی که با سبک کلاسیک قرار است طراحی شوند نیز رنگ های شاخص و مخصوص به خود را دارند . پس برای یک طراحی کلاسیک بهتر است که بدانیم از چه رنگ هایی باید استفاده کنیم؟
از آنجایی که گچ یکی از متریال مهم در سبک کلاسیک است پس رنگ سفید یک رنگ پایه و اولیه در طراحی های کلاسیک است. و از این رنگ به صورت کلی استفاده می شود. اما فضاهای کلاسیک مطلقا سفید نیستند.

 بلکه سعی می شود که در آنها از یک طیف رنگی روشن و خنثی بیشتر استفاده شود. رنگ های طلایی و نقره ای نیز در فضاهای کلاسیک به خوبی می درخشند . و می توانند در طراحی و رنگ آمیزی ابزارکاری های مبلمان ها و کابینت ها از این رنگ ها استفاده نمود.

 یا اینکه در هنگام انتخاب اکسسوری ها ، از اکسسوری های کلاسیک عتیقه که روکشی از رنگ نقره ای و طلایی دارند استفاده نمود. انتخاب رنگ در کارهای کلاسیک بسیار به سلیقه شما بستگی دارد.

 اما اگر بخواهم شما را به صورت کلی راهنمایی کنم باید بگویم که: در هر طیف رنگی که می خواهید در فضا استفاده کنید باید تناژ رنگی پر رنگ آن را انتخاب کنید. زیرا که همیشه هدف ما از طراحی کلاسیک برجسته نشان دادن و ایجاد شکوه و جلوه بیشتر در فضا است. 

به طور مثال :

اگر قرار باشد در دکوراسیون فضا به سبک کلاسیک  از طیف رنگی سبز استفاده کنیم سبز سدری ، سبز جنگلی یا سبز خزه ای می توانند برای برجسته نشان دادن عناصر انتخاب های مناسبی باشند. یا اینکه می توانید در طراحی اتاق خواب از پارچه های گلدار و مخمل قرمز برای ایجاد شکوه بیشتر استفاده کنید.

در طیف رنگی آبی دو رنگ آبی درباری و آبی پر رنگ انتخاب های مناسبی هستند. حتی اگر می خواهید یک اتاق خواب دخترانه در سبک کلاسیک طراحی کنید می توانید از یک طیف رنگی صورتی روشن در ترکیب با رنگ طلایی استفاده کنید.

آشپزخانه کلاسیک :

ویژگی مهم کارهای کلاسیک منبت های برجسته و پرکار است . در طراحی کابینت های کلاسیک معمولا قسمت هود ، گاز ، سینک قسمت هایی هستند که نسبت به بقیه قسمت های کابینت طرح متفاوت تری دارند. 

مثلا در قسمت کاور هود سعی می شود که گل های منبت بیشتر و برجسته تری طراحی شود. ارتفاع قسمت هود نیز از بقیه بخش های کابینت هوایی بالاتر است. .در قسمت سینک و گاز نیز ما می توانیم درب ها و کابینت های با منبت بیشتر و برجسته تر طراحی کنیم.

در کارهای کلاسیک ویترین ها به صورت درب های شیشه ای قاب دار هستند که با منبت های زیبا دیزاین می شوند.حتی طبقات در کابینت های کلاسیک ساده نیستند و لبه طبقات را می توانیم با منبت  طراحی کنیم.

  نکات ضروری در طراحی کابینت (ابعاد استاندارد کابینت دیواری ، هود و ...) که هر طراحی باید بداند

حتی می توانیم درب های کلاسیک را به صورت مشبک و حصیری طراحی کنیم. صفحات کابینت های کلاسیک معمولا از جنس سنگ های طبیعی و به صورت ابزار کاری شده انتخاب می شوند.

رنگ های سفید با پتینه طلایی ، گردویی تیره و روشن از جمله رنگ های عمومی در کابینت های کلاسیک است . کابینت های کلاسیک معمولا با جنس های ممبران ، چوب و روکش چوب در بازار تولید و عرضه می شوند.

سایر ویژگی های دکوراسیون فضا به سبک کلاسیک :

از آنجا که همه چیز در سبک کلاسیک با شکوه و برجسته طراحی می شوند پرده های مناسب برای سبک کلاسیک پرده های والان دار و کلاسیک هستند. اغلب از اشیا عتیقه ، مجسمه ها و جواهرات زیبا در چیدمان فضا استفاده می شود.  

تابلوهای نقاشی یا نقاشی های زیبا بر روی دیوار  یا سقف ها نیز از جمله مواردی هستند که برای تزئین در فضا های کلاسیک زیاد استفاده می شود.

در دکوراسیون کلاسیک می توانید برای ایجاد توازن در رنگ بندی از قانون 30،60، 10 استفاده کنید.

  1. 60 درصد از فضای مورد نظرتان را با یک رنگ غالب دکور کنید. این رنگ در سطوح بزرگ مثل کفپوش، دیوارها ، مبلمان به کار می رود.
  2.  30 درصد بعدی را بایک رنگ دوم که می تواند رنگ اصلی را حمایت کند و یا یک تضاد زیبا با رنگ اصلی در فضا ایجاد کند در نقاط مورد توجه در فضا مثل صندلی های تک نفره ، میز جلو مبلی ، میز عسلی ،پرده ها و… استفاده می کنیم.
  3. سطوح باقی مانده و کوچک در فضا مثل کوسن ها ، اکسسوری ها و دکوری های کوچک را با این رنگ سوم به صورت سایه ای  جهت ایجاد درخشش در فضا دکور می کنیم.

سخن پایانی  : 

اگر قصد دارید که دکوراسیون یک فضا را به سبک کلاسیک انجام دهید و  و به انواع آبجکت های کلاسیک در طراحی تان نیاز دارید در آرشیو سایت ما آرشیوی از انواع مدل های سه بعدی کلاسیک از جمله نقوش کلاسیک، مبلمان های کلاسیک، پروژه های آماده کلاسیک و … موجود است که می توانید آنها را از بخش آرشیو محصولات سایت دریافت نمایید.

آرشیو آبجکت های گچبری کلاسیک

4.7/5 - (3 امتیاز)